Zehirsiz Hamilelik ( Şampuanlar)

17 dakika


Hamilelikte Şampuan Önerileri

Hamilelikte , bir anne adayının en çok ne duyar?  Aman saçlarını boyama  çünkü “bebeğe geçer”  peki bu aslında ne demek? hiç düşşündünüz mü? 

Hemen anlatayım, yakın zamanda herkes zehir kullanılarak hayvanlar üzerinde kozmetik ürünler nasıl deneniyor gördü. Çok fazla insanın umursamadığını tahmin ediyorum, yaratılışları ve kendilerini eğitmeleri, iradeleri olduğu kadar empati kurabiliyorlar. Yetiştirilmeyle alakalı her şey. Belki anneler değişebilirse ( çünkü annelik emzirmeden önce tüm uzuvları kendi bedeninde büyütmek , emzirme döneminde de kemiklerinden , iliklerinden süzerek süt yapıp içirmek demek. vericiliği doğal, insaniyeti en yüksek hal demek.) dünya daha cennete yakın olabilir. Kim ne kadar bilinçlenirse o kadar kârdır.

Hamilelikte özellikle saç ve cilt ürünlerinde rastlanan zehirli bir maddenin çocuk gelişimine ve organlarına etki edebileceği durum yıllardır bilinir.  Saç boyarken , saç yıkarken, krem sürerken saç spreyi kullanırken hamilelikte bu kullandığımız ürünler güvenli mi?

AslındaKozmetik ürünler , derimiz yoluyla emilerek kana karışan maddeler içerir. Özellikle anne karnında bebeğin büyüdüğü aşamada , bu zararlı maddelerin deri yoluyla emilip çocuk gelişimine ciddi etkileri olabildiğini düşünürsek ,hamilelikte şampuan önerileri cidden çok önemli. 

Biraz daha araştırılsa, hamilelik döneminde hasta doğan bebeklerin annelerinin yediği içtiği sürdüğü her şey bebeği direk etkilemiş olabilir. Malum, kana karışan zehir direk kan yoluyla bebeğe aktarılıyor. Net olmakta fayda var, sigara bile bu bilinci varmış gibi yayılan zehirli kimyasal kozmetik ürünlerden daha az zararlı olabilir. Ortalama vücutta kalma sürelerini incelemenizi tavsiye ederim. 

Biraz kozmetik ürünlerin ayrıntısına inerek devam edelim, boyama konusunu biliyoruz , peki en bilmediğimiz, saç şampuanları konusunda ne yapmalıyız ? Beraber düşünelim hamilelikte saç şampuanı önerileriüzerine doğru bilgi çok önemlidir. P-feniledediyamin toksik bir maddedir yani zehirler, organizmanın yapısını bozar. Boyalarda , saç boyamızın içerisinde şaç formumuzu bozmak için kullanılır ve bir çok bildiğimiz marka şampuan da Gelişimsel ve reprodüktif toksisite sebep olan P-feniledediyamin içerir.

Aynı zamanda kansorejen paraben de kozmetik ürünleri içinde koruyucu olarak bulunur.

Hamilelikte şampuan kullanımı üzerine düşünürken aslında öncelikle ;kullanacağımız her ürünün, yediğimiz yemek, soluduğumuz hava, içtiğimiz su kadar bebeğimize etki ettiğini düşünerek, kullandığımız her ürünün de içeriğini kontrol etmekle işe başlamalıyız.

Anne karnında bebeğin gelişiminin ilk üç ayı en önemli dönemdir. Bu sürede özellikle çok dikkatli olunmalıdır. Tüm tercihler "zehirsiz " olsun diye çaba harcanmalıdır. 

P-feniledediyamin içeren ürünler çocuğun anne karnında gelişimini kötü yönde etkileyebilir, bu sebeple doğal ve sağlıklı ürünler kullanarak bakımımızı yapmalıyız. Formaldehitin, paraben gibi Koruyucuları da listemize ekleyerek devam ediyoruz, küçük bir dokunuşla dahi derimizden geçerek kana karışan bu maddeler hakkında en net söyleyebilecek olan ;zararlı maddeler olmalarıdır. Formaldehit , kansere , özellikle lösemiye sebep olan bir kimyasaldır.

Bir diğer maddemiz de Kaliforniya ‘da kullanımı yasaklanmış olan , şampuanların köpürmesine ve uzun süre raf ömrünü korumaya yarayancocamide diethanolamine(cocamide DEA) adlı maddedir. Çünkü bu maddenin de kansere yol açabildiği ile ilgili bilimsel veriler mevcut.

Şampuanlarda yer alan zararlı maddeleri sıralarsak :

 1. SLS : Son derece toksik bir madde olan SLS köpürtmeyi artırır. Sodium lauryl sülfat çocuk sağlığına zararlıdır.
 2. Formaldehit
 3. Paraben
 4. Parafin
 5. Benzyl Alcohol : Zehir
 6. Polyethylene / Polyoxyethylene : Kozmetik ürünlerde kullanılan kanserojen madde
 7. TEA, DEA, MEA : Kanserojen
 8. DMDM Hydantoin : Koruyucu madde olarak kullanılan diğer maddeler Quaternium-15, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, sodium hydroxymethylglycinate, methenamine ve 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (bronopol)  maddeleri formaldehit salar.
 9. ALS : Amonyum sülfat
 10. SLES :  Sodyum lauryl ether sülfat SLS gibi zararlıdır.

Bu maddelerin verdikleri zararlar, tahriş, deri sağlığının bozulması durumları yanında kalp, karaciğer, akciğer ve gözlerimize zarar verir. Hücrelerin yapısını bozar ve saç dökülmelerine sebep olur.

Hamilelikteyse etkileri çok daha korkunçtur!

Doğal genetik yapıya zarar verir.

Aşı olup bilime katkı sağlamaktan çekinen insanların kullandıkları kozmetiklere de bir baksak ya ✌️

Peki Ne Kullanacağız?

Bir kaç yöntem olmakla birlikte en kolayve ulaşılabilir olan elbette bebek şampuanı olabilir. Saçları güçlendiren ve bebeğinize kullanma güveni gösterebileceğiniz şampuanı hamilelik süresi ve sonrasında güvenle kullanabilirsiniz. Sonuçta doğduğu zaman çocuğunuza kullanacağınız şampuanı hamilelik sürecinde kendiniz için de kullanmanız mantıklı bir seçim olacaktır. Dikkat çekmekte  fayda gördüğüm bir nokta : johnson&johnson bebek şampuanları yakın zamanda test edildi ve içeriğinde toksik madde tespit edildi. Acaba Avrupa  ve Amerika'da toplatılanlar hangi gelişmekte olan ülkenin raflarına dizildi 🧐

Dikkat edelim: 

Şampuan seçerken önemli olan ;

 1. SLS, SLES i
 2. Paraben , parafen, formaldehit     İçermeyen bir şampuan tercih edilmesidir.

Bir diğer ihtimal evde doğal şampuan yapımı ve aktarlardan alınan doğal sabunlar. Bu aşamada saçın kuruması gibi durumlara önlem olarak Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

ZEHİRSİZ VE DAHA GÜZEL, PARLAK HATTA GÜÇLÜ SAÇLAR MÜMKÜN! 

En basit şekliyle , evde şampuan yapımını google aramalarda bulabilirsiniz. Google a göre evde şampuan yapımı  şu şekildedir :

1/4 su bardağı damıtılmış su

1/4 fincan sıvı Kastilya Sabunu – Kokusuz kullanıyorum ama favorinizi seçebilirsiniz

1/2 çay kaşığı jojoba, üzüm çekirdeği veya diğer hafif bitkisel yağlar

Hazırlanışı:

Dağıtmak için Kapaklı Şişeyiçalkalayın, tümmalzemeleri karıştırın. Bir şişede saklayın. Kullanmadan önce çalkalayın.

Bu karışım, ticari şampuanlar kadar kalın değildir – çıkarmak için şişeyi başınızın üzerine eğmeniz yeterlidir.

Yatıştırıcı şampuan tarifi :

1 su bardağı damıtılmış su

1 fincan kastilya sabunu – Lavantayı deneyin!

6 poşet papatya çayı

1 1/2 yemek kaşığı gliserin

Dağıtmak için şişeyi çalkalayın , Çay poşetlerini 1 bardak kaynamış suda 20 dakika bekletin. Çay poşetlerini çıkarın ve atın. Çaya kastilya sabunu ekleyin. İyice karışana kadar gliserinle karıştırın. Kapalı bir şişede karanlık ve serin bir yerde saklayın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

N.söz Uçar<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF