Yeni Nesil Meslekler: Yapay Zeka Mühendisi

Yapay zekanın asıl amacı, en azından elimizden geldiğince algılayabilen, akıl yürütebilen, hareket edebilen ve öğrenebilen cihazları anlamak ve inşa etmektir. - Astr2 dk


Yeni Nesil Meslekler: Yapay Zeka Mühendisi

Yapay zekanın asıl amacı, en azından elimizden geldiğince algılayabilen, akıl yürütebilen, hareket edebilen ve öğrenebilen cihazları anlamak ve inşa etmektir. – Astr


‘Yeni Nesil Meslekler: 3.Nesil Kahvecilik’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer ‘Seriler‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Yapay zeka mühendisleri makineleri programlamada profesyonel bir şekilde çalışırlar. Bu makineler insan beyni gibi çalışmaya programlanır. Kullanılan makineler verimli ve mantıklı çalışmaya göre programlanırlar.

Genellikle yazılım firmalarında istihdam ederler. Önümüzdeki yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte yapay zeka mühendislerine daha fazla ihtiyaç duyulması bekleniyor.Eğitim, sağlık ve özel sektörde yapay zeka mühendislerine göre çalışma alanları oluşturulmaya başlandı.

Yapay Zeka Mühendisi Ne İş Yapar?

Yapay zeka mühendisleri makineleri insan beynine uygun olarak programlarlar. makinelerdekisistemlerle  ilgili süreci yönetirler. Makinalara insan davranışlarına uygularlar ve makinaların insan beyni gibi hareket etmelerini sağlarlar. Yapay zeka mühendisleri işletme yöneticileri, veri mühendisleri, çeşitli uzmanlar ile işbirliği içerisinde çalışırlar. Ortak çalışmalar üretirler. 

Yapay Zeka Mühendisi Nasıl Olunur?

Yapay zeka mühendisi olmak için üniversitelerin yapay zeka mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve ya yazılım mühendisliği bölümlerinin birinden mezun olup kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Bazı sertifikalara sahip olan kişiler pek çok alanda iş bulabilirler. Makine öğrenme algoritmaları, yazılım üretim döngüsü, veri girişi kurulumu gibi eğitimleri de almalılar.  Örüntü eşleşme ve veri madenciliği gibi konularda sertifikaya sahip olmaları gerekmektedir.

Yapay Zeka Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Yapay zeka mühendisleri makineleri doğru bir şekilde programlamalıdır. Makinelerin insan beyni gibi çalışmasını sağlamalıdır, bu da kodlama yöntemi ile yapılır. Yapay zeka mühendisleri yapay zeka modellerinin doğru çalışmasını, kontrollü bir şekilde çalıştırılmasını ve test edilmesini yönetirler. Makinelerinin yönetimini ve kullanımını da üstlenirler.

İnsanların yaşamlarını kolaylaştıracak makineler üretirler ve bunun için programlanırlar. Yeni meslekler arasında olan yapay zeka  mühendislerine daha fazla ihtiyaç duyulması bekleniyor. Bunun için de yapay zeka mühendislerine çok fazla iş düşüyor. İnsan zihninin makinelere ilham kaynağı oluyor.

Zorlayıcı bir meslek hayatına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Geniş iş seçeneklerinin yanı sıra yüksek maaşlı işler arasında yer almaktadır. Deneyimli bir Yapay Zeka mühendisi yılda ortalama 1- 2 milyon dolar arasında ücret alabiliyor. Birkaç yıllık tecrübeye sahip olanların maaşları ise yılda 300- 400 bin doları bulabiliyor. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

guldanebdr<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF