Yeni Chrome Güncellemesi: Chrome 83 Sürümü

1 dakika


Her kullandığımız uygulama gibi Google Chrome’da kendini güncelleyen ve gittikçe iyileşen bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

Her kullandığımız uygulama gibi Google Chrome’da kendini güncelleyen ve gittikçe iyileşen bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Yeni Google Chrome güncellemesi gizlilik ve güvenlik denetimlerine birinci sınıf bir yaklaşım getirmeyi hedefliyor.

Google Chrome, dağınık sekmeleri olanlara ve bunun yanı sıra uygulamayı kullanırken gizliliğe önem veren kullanıcıları ilgilendiren yeni bir güncellemeyle geri döndü.

Google'ın resmi Chrome bloguna göre, Chrome 83 bir dizi yeni gizlilik kontrolü getiriyor. Belki çoğu insan için bu gelişmeler heyecan verici olmayabilir ancak hangi web sitelerinin sizin hakkınızda veri topladığına dikkat ediyorsanız bu yeni güncellemeler sizi heyecanlandırabilir. 

Gelelim bu yeni güncellemelerin neler olduğuna…

Yeni Google Chrome güncellemesi, web sitelerinin çerezleri kullanabileceği kolaylaştırılmış kontrolleri içeriyor,hangi verilerin Google hesabınızla birden çok cihazda paylaşıldığını ve hangi sitelerin kameranıza ve mikrofonunuza erişebileceğini öğrenebilirsiniz. Tarama geçmişinizi temizleme özelliği gizlilik menüsünün en üstüne taşındı. Böylece tarama geçmişinizi daha kolay bir şekilde silebilirsiniz. Ayrıca ayarlar menüsüne eklenen yeni bir "Güvenlik Kontrolü" özelliği geldi. Bu güvenlik kontrolünü yaparsanız, Google Chrome, saklanan şifrelerinizden birinin veri ihlali durumunda güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini size bildirir. Ele alacağımız son iki önemli Google Chrome güncellemesi, sekmelerdeki ve uzantılardaki değişiklikler. Google, sekmeleri etiketli kategorilerde gruplamayı yavaş yavaş kullanıma sunuyor. Birbiriyle ilişkili sekmeleri tek bir etiket altında toplayarak kolayca ulaşma imkanımız olacak. Uzantılar, sağ üst köşedeki bir bulmaca parçası simgesine tıklayarak erişilen yeni bir açılır menüde birlikte gruplandırılacak.Hangi Chrome sürümünü kullandığınızdan emin değilseniz ve öğrenmek istiyorsanız ilk önce tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayın. 

Google Chrome Hakkında

"Google Chrome Hakkında" seçeneğine tıklayın.

Yardım seçeneği

Ardından "Yardım" seçeneğine tıklayın.

Güncellemeleri kontrol edebileceğiniz bir menüye yönlendirileceksiniz. Sürümünüz güncel ise herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Eğer sürümünüz güncel değilse yeni güncellemeyi indirebilirsiniz. Yeni güncellemeleri indirdikten sonra, tarayıcıyı kapatıp yeniden başlatmanız yeterlidir. Yeniden başlattıktan sonra Chrome 83 sürümünü kullanabilirsiniz.

Chrome'un yeni sürümünün keyfini çıkarın ve eğer verileriniz ihlal edilmişse şifrelerinizi değiştirmeyi unutmayın. Böylece Google Chrome’u daha güvenli bir şekilde kullanmış olursunuz 😊.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Elif Ünal<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF