ÜSTAD-I MUAZZAM MEHMET AKİF,

Sahipsiz olаn vatanın batması haktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır. -Mehmet Akif Ersoy8 dakika


İstiklal şairi, Türkiye’nin istikbalini ve istiklalini muhteşem sözleriyle anlattığı İstiklal Marşı'nı vatanımıza kendisinin içinde bulunduğu zor şartlara rağmen hiçbir maddi koşul gözetmeden armağan eden, vatanını her koşulda seven, savunan, koruyan, uğruna canını hiç düşünmeden verecek olan; haksızlığa tahammülü olmayan, mazlumun hakkını gözeten, zalimin karşısında gerek kalemiyle gerek cesur kişiliğiyle elif gibi dimdik duran; malda mevkide asla gözü olmayan dava adamı büyük üstat: AKİF…

Sözlerime vatanına sevdalı bir Türk genci olarak milletini ve ülkesini menfaatinden önce telakki eden muhteşem şahsiyetinize binaen düşüncelerimi dile getirerek başlamak istedim. Sizin gibi muhterem bir zatın bu ülke için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya ne kelimelerim ne de duygularım yeter. Şu an bu sözleri size yazabiliyorsam biliniz ki sizin gibi fedakâr vatan sevdalıları sayesindedir. Namusumuzu, onurumuzu, şerefimizi çiğnetmeyen, sizin gibi cesur yiğitlerin yüzü suyu hürmetinedir. Dinini seven sevmekle kalmayıp onunla adeta yaşayan ve özdeşleşen, yolunuzda örnek aldığınız Peygamber Efendimizin yolundan giden nezaket ve tevazu abidesi büyük üstat.

Biliniz ki bu vatanın topraklarında yaşayan her fert, her canlı sizin bu millet için yaptıklarınızı asla unutmayacaktır. Biliniz ki sizin yolunuz bizim yolumuzdur. Biliniz ki tek bir Türk yeryüzünde kalsa dahi sizin ve sizin gibi cesur insanların davasını yorulmadan devam ettireceğiz. Bu toprakların altında yatan şehitlerin kanı için, anamızın, bacımızın namuslarını korumak için, ülkemizin bekası için sizin yaptıklarınızı örnek alacak ve bu ilkelerle yaşayacağız. Sizler gibi hep haklının yanında olacak ve hep ezileni savunacağız. Yarım ekmeğimiz kalsa dahi sizin samimiyetiniz gibi onu da yarıya bölüp zor düşmüş insanlarla paylaşacağız. Yapmacık, çıkarlara dayalı sahte ilişkilerden kaçıp dürüst, ahlaklı dostluklar kuracağız.

Sen, Asımın nesli diyordun ya, biz gençlik olarak hep sizin gibi şanlı Türk bayrağına hizmet edenlerin izinden yürüyeceğiz ve daima hakkı gözeteceğiz.

Büyük Üstat! Senin gibi yüce gönüllü bir vatanseveri kılavuz bilmek her Türk genci için bir şereftir. Senin yüreğinden dökülen İstiklal Marşımız gibi vatanımıza sahip çıkacağız hiç şüphen olmasın. Bizler var oldukça sizler asla ölmeyeceksiniz! Emanetin emanetimizdir…

"Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz. 

Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz.

                                                                                            Mehmet Akif Ersoy


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF