Ülkedeki En Büyük Hastalık: Kadına Şiddet!

7 dakika


Ülkedeki En Büyük Hastalık: Kadına Şiddet!


DÜNYA HER ZAMAN ZALİM adlı yazım için tıklayın…

Diğer Dünya içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her gün neredeyse bir kadın öldürülüyor. Ülkenin işsizlikten sonra en büyük toplumsal sorunu ise “Şiddet”. Ve maalesef en yaygın şiddet tipi olarak karşımıza “Kadına yönelik şiddet” çıkıyor. Ülkemizde her gün binlerce kadına şiddet ihbarı alınmasına rağmen bu kadınları koruyamıyoruz!

  Araştırma sonuçlarına göre 2019 yılında toplamda 299 kadın cinayeti işlenmiştir. Bu rakam 2018’de 280; 2017’de 355’tir. Bu cinayetlerin ise %72’si evde işlenmiş, faillerin %95’i eş, partner ve akrabadır. Bu veriler gösteriyor ki kadına şiddet uygulayanların büyük bir bölümü en yakınları.

   Peki, ülkemizde kadına şiddet neden önlenemiyor. Belki bu sorunun cevabını geçmişimizde belki de zihniyetlerde aramalıyız. Uzmanlara göre bu sorun Türkiye’nin erkek egemen düşünce sisteminden kaynaklanıyor. Bu fikre katılmakla beraber bu sorunun temelinde kültürümüzün ve psikolojik sebeplerinde yattığı kanısındayım. Psikolojik açıdan bakacak olursak, kadına şiddet uygulayan erkeklerin çoğunda kişilik bozukluğu ve çocukluk dönemlerinde şiddete maruz kaldıkları veya şiddette şahit oldukları gözlenmiştir. Erkekler ataerkil zihniyetin baskısı altında büyümüştür bu topraklarda. Ve her zaman güçlü olmaya zorlanırlar. Erkeklere ağlamayı bu toprakların baskısı unutturmuştur kültürün etkisine gelecek olursak; erkekler kadınların evde hizmetini yapan yemeğini yapan sözünden çıkmayan ve her şarta memnun olan kişi olduğu kanısı ile yetiştirildi.

 Atalarından, aile büyüklerinden ona aktarılan bu tabire uymayan kadınları kabullenmekte zorluk çekerler çoğu zaman ise şiddet ile karşılık verirler.

   Ve bu konuda yapılan araştırmalara göre eğitimde bu konuda büyük yere sahiptir. Verilere göre eğitim seviyesi arttıkça şiddet uygulayan sayısı azalmıştır. En çok şiddet uygulayan erkek sayısı ilkokul ve ortaokul mezunu, en az şiddet uygulayan erkek sayısı üniversite mezunu ve üstüdür.

   Üste değindiğimiz her şey kadına şiddetin sebeplerine yönelikti. Peki, asıl soruna gelecek olursak sonucu neden değiştiremiyoruz. Neden önlenemiyor bu sorun?

   Çoğu uzman yasaların yetersiz kaldığı fikrinde. Bende bu fikre katılanlardanım; her şey yasa hukuk ve cezalandırma sistemi ile düzelirken bu sorun düzelmiyor. Çünkü verilen cezalar yetersiz, alınan önlemler yetersiz ve  kadınlarımız kendini koruma konusunda eğitimsizdir. Birçok kadın şiddet anında nereye başvuracağını bilmiyorlar. Yıllarca şiddete maruz kalıyor.

   Unutmayın ki bir erkeği yetiştiren de kadındır, fakat erkeği eğiten toplumdur. Toplumun düzelmesi için önce bireyin eğitilmesi gereklidir. Bireyin eğitilmesi için ise önce kadının bilinçlendirilmesi gereklidir. Bilinçli kadınlar bilinçli toplumlar yaratır. Çocuklarınıza bilek güreşinden önce papatya yetiştirmeyi öğretin. Tüm sorunların temelinde eğitimsizlik ve bilgisizlik yatar.

  Eğitimin tüm sorunların önüne geçmesi dileğiyle…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mustafa Bar<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF