Tutku, Haz, Zevk, Japonya

6 dakika


  80'ler sonu 90'lar başında başlayan bu furya 2000'ların hemen başına kadar sürecek ve insanların yaşamını çok ama çok etkileyecekti.Supra, GTR, RX7, NSX EVO Impreza ve niceleri. O dönem üretilmiş arabalar gerek donanımı gerekse kalitesi bakımından diğer tüm araçlara taş çıkartacak düzeydeydi. O dönem araçları JDM, ''Japanese Domestic Market'' yani Japon iç pazarı anlamına gelen etiket altında üretilmişti. Tabikide yurt dışına satışları vardı ama hiçbiri Japonya'da satılanlar kadar kaliteli değildi. Amerikalı insanlar bunu biraz erken fark etti ve modifiye furyası başlamış oldu.

  Dönem araçları 280 beygir gücünde sınırlı bırakılmıştı ama dayanabilecekleri gücün bir sınırı yoktu. Fabrikadan yeni aldıkları bir dönem Japon aracını çok rahatlıkla 600, 700 beygir yapabilmektelerdi. Çünkü modifikasyona uygun üretilmişlerdi. Üretici firmaların amacı para kazanmaktan önce insanlara güzel bir deneyim yaşatmaktı. insanlar bu araçlar sayesinde çok fazla para harcamadan dönemin Süpersport araçlarını rahatlıkla arkalarında bırakıyorlardı. Önden motorlu arkadan itiş olan bu makineler geçtikleri her yerde izini bırakıyor, insanları hayran kılıyorlardı. Güç ve hız tutkunları için adeta biçilmiş bir kaftanlardı. Araç buluşmaları, gösteriler, yarışlar ve aklınıza gelebilecek tüm motosport aktivilerinde boy gösterdiler. Birçok filmde dizide kullanılmış, popülariteleri tavan yapmıştı. ama her güzel günün de bir gecesi vardı. Karanlık bir gece.

  Yeni çıkarınlan emisiyon yasaları, artan maaliyet, petrol zammı onlar için çok büyük darbelerdi. Bir çoğunun üretimi durmuş, satışları düşmüştü. 2000'ler başında üretilenler haricinde ciddi kısılmaya gidilmişti. Bu kısılma motor gücü ve malzeme kalitesi yönündeydi. Artık egzoz yasalarına uygun, düşük maaliyetli, az yakan araçlar üretmeye başlandı. Çünkü global dünya düzeni birazcık değişti.

  Demem o ki bu güç çılgınlığı yerini az yakan, çevreci araçlara bıraktı. Bir devir böylece kapanmış oldu.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Ömer Mert BOZKURT<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF