Tutku, Haz, Zevk, Japonya

6 dakika


  80'ler sonu 90'lar başında başlayan bu furya 2000'ların hemen başına kadar sürecek ve insanların yaşamını çok ama çok etkileyecekti.Supra, GTR, RX7, NSX EVO Impreza ve niceleri. O dönem üretilmiş arabalar gerek donanımı gerekse kalitesi bakımından diğer tüm araçlara taş çıkartacak düzeydeydi. O dönem araçları JDM, ''Japanese Domestic Market'' yani Japon iç pazarı anlamına gelen etiket altında üretilmişti. Tabikide yurt dışına satışları vardı ama hiçbiri Japonya'da satılanlar kadar kaliteli değildi. Amerikalı insanlar bunu biraz erken fark etti ve modifiye furyası başlamış oldu.

  Dönem araçları 280 beygir gücünde sınırlı bırakılmıştı ama dayanabilecekleri gücün bir sınırı yoktu. Fabrikadan yeni aldıkları bir dönem Japon aracını çok rahatlıkla 600, 700 beygir yapabilmektelerdi. Çünkü modifikasyona uygun üretilmişlerdi. Üretici firmaların amacı para kazanmaktan önce insanlara güzel bir deneyim yaşatmaktı. insanlar bu araçlar sayesinde çok fazla para harcamadan dönemin Süpersport araçlarını rahatlıkla arkalarında bırakıyorlardı. Önden motorlu arkadan itiş olan bu makineler geçtikleri her yerde izini bırakıyor, insanları hayran kılıyorlardı. Güç ve hız tutkunları için adeta biçilmiş bir kaftanlardı. Araç buluşmaları, gösteriler, yarışlar ve aklınıza gelebilecek tüm motosport aktivilerinde boy gösterdiler. Birçok filmde dizide kullanılmış, popülariteleri tavan yapmıştı. ama her güzel günün de bir gecesi vardı. Karanlık bir gece.

  Yeni çıkarınlan emisiyon yasaları, artan maaliyet, petrol zammı onlar için çok büyük darbelerdi. Bir çoğunun üretimi durmuş, satışları düşmüştü. 2000'ler başında üretilenler haricinde ciddi kısılmaya gidilmişti. Bu kısılma motor gücü ve malzeme kalitesi yönündeydi. Artık egzoz yasalarına uygun, düşük maaliyetli, az yakan araçlar üretmeye başlandı. Çünkü global dünya düzeni birazcık değişti.

  Demem o ki bu güç çılgınlığı yerini az yakan, çevreci araçlara bıraktı. Bir devir böylece kapanmış oldu.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Ömer Mert BOZKURT

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF