Türkiye’nin ‘Yeni Normal’i Nasıl Olacak?

Normalleşme takviminde tarihler belirleniyor! Takvim nasıl işleyecek?4 dakika


Her gün vaka sayıları ve Covid-19 ‘un Türkiyedeki seyri hakkında bilgiler paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, normalleşme takvimi hakkında da bilgiler bilgiler aktardı. Hükümetin Bayram sonrası hazırlıklarına hız gerdiğini belirten Koca, ülke geneli vaka sayısının 500’ün altına düşmesi durumunda serbestlik kararı alınabileceğini belirtti. Peki, normalleşme takvimi kapsamında Cafeler, lokantalar, kreşler vb. iş yerleri ne zaman faaliyete geçecek?

İŞTE NORMALLEŞME TAKVİMİNİN İŞLEYİŞ PLANI

Öngörülen vaka sayısının 500’ün altına düşmesi durumunda aşama aşama devreye sokulacak serbestlik kararları konuşulmaya başlandı.

Elde edilen son verilere göre son bir hafta içerisinde 25 ilde yeni vakaya rastlanmadı, 50 ilde ise her gün görülen yeni vaka sayısı 10 civarında. Kontrol edilemeyen durumlarda yaşanacak artış ve sıçramalar il hıfsısıhha kurullarının kararı ile izlenebilecek. 

İLK HANGİ YASAK GETİRİLDİ İSE EN SON O KALDIRILACAK 

Edinilen bilgiye göre ilk önce hangi yasak konulduysa en son o yasak kaldırılacak. Okullar, bazı kamu kurumları faaliyetleri, adliyeler, 65 yaş üstü ve gençlere getirilen kısıtlamalar, düğünler, kapalı alan aktiviteleri en son izin verilecek uygulamalar olacak.

PAZARYERLERİ, SPOR SALONLARI, KREŞLER NE ZAMAN FAALİYETE GEÇECEK?

-Pazaryerleri, sosyete pazarları hariç 11 Mayısta açılmıştı. Sosyete pazarlarının Haziran ayı içerisinde açılması planlanıyor. Merakla beklenen Kapalıçarşı ise 1 Haziranda hizmete girecek.

-Spor salonları, sürücü okulları ve spor salonlarının 3. aşamada hizmete geçmesi planlanıyor.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bayram öncesi açıklamasında belirttiği üzere Kreş ve Anaokullarının 15 Haziranda açılması planlanıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Samet Şengönül<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF