TÜRKİYE’NİN EN İYİ DİZİLERİNDEN OLAN SIDIKA

https://youtu.be/w9iBDgBu9Nc6 dakika


Atilla Atalay’ın kurgusal karakterinden diziye dönüştürülen Sıdıka, Türk televizyon tarihinde yadsınamaz bir öneme sahiptir. 1997-2003 yılları arasında ekranlarda olan dizi, ataerkil bir düzen içine sıkışmış Sıdıka’nın ve Saka ailesinin hayatını anlatmaktadır. Bolca güldüren yer yer de düşündüren bu dizi sosyal, siyasi ve politik olaylara da atıfta bulunmuştur.Dizinin ismini aldığı Sıdıka karakteri oldukça zeki ve entel denebilecek bir karaktere sahiptir. Hasibe Eren’in canlandırdığı Sıdıka’nın en büyük hayali olan okula gidememiş olsa da okumayı ve her bölümün sonunda yazdığı günlükleri asla bırakmamıştır. Evin içinde gördüğü baskıları bile kendisine eğlenceye çevirmeyi başarabilen Sıdıka, aile bireylerinin tam olarak anlayamadığı şakalar yapmayı ve çeşitli konulardan bahsetmeyi kendisine görev bilmiştir.

Sıdıka’nın annesi olan Safiye karakterine Füsun Demirel hayat vermektedir. Sıdıka’yı tam teşekkürlü ev kızı olarak yetiştirmeyi kendisine görev bilmiş ve onu oldukça baskılamıştır. Uyanık bir karakter olduğunu düşünse bile oldukça saftır ve Sıdıka’nın anlattıklarından pek bir şey anlayamadığı için oldukça dert yanar. 

Evin reisi olan Zekeriya Saka emekli bir memurdur ve sonrasında emlakçılık yapmaya başlamıştır. Her akşam rakı içer, yeri gelir aile bireyleri akıllansın diye onlara şiddet uygular. Ataerkilliği dibine kadar yaşayan Zekeriya’ya Ali Erkazan hayat vermektedir. Sıdıka’nın münasip bir kısmet bulup evlenmesi için karısına baskı yapar.

Sıdıka’nın abisi olan Samim tam bir fenerbahçe aşığıdır ve karateyle kafayı bozmuştur. Evin en saf bireyidir ancak kendisini mahalle abisi olarak görür. Sıdıka’nın ondan daha zeki olmasını çoğu zaman kaldıramaz ve sözlü ve fiziksel şiddete başvurur. Hakan Tanfer tarafından canlandırılmış Samim karakterinin aşık olduğu kızlar sürekli değişmektedir.

İçerisinde bu kadar ataerkillik barındırmasına rağmen verdiği mesajlar dolayısıyla büyük beğeniyle karşılanan Sıdıka dizisi ekranlarda oldukça uzun süre kalmıştır. Abartılı karakterlere sahip olmasına rağmen usta oyuncuların altından başarıyla kalktığı dizi, üzerinden oldukça zaman geçmesine rağmen ülkede bir şeylerin ileriye değil de geriye gittiğinin de göstergesi niteliğindedir. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Sinem Özceylan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF