Türkiye’de Dalış Yapıp Unutamayacağınız 4 Konum

Okyanusların Astronotu Ol!5 dakika


Başka bir yazıda dalgıç olmak isteyen arkadaşlar için nacizane bilgiler paylaşmıştım. Bu yazımızda ise ülkemizde olan ve dalış için çok elverişli olan yerlerden bahsedeceğim.

 Kaş / Antalya

Antalya ilinde bulunan Kaş beldesinde dalış yapabileceğiniz noktalardan biri Kanyon noktasıdır. Kanyon dedim diye bir an da korkuya kapılmayın çokta kocaman ve derin bir yerle karşı karşıya değiliz. Sadece bir “v” harfi şeklinde 17 metre deniz tabanına doğru inmekte! Bu bölgede Akdeniz Fok’ları ile de karşılaşmak mümkün. 1968 yılında kıyıya vurmuş bir batık görmekte cabası.

Fethiye / Muğla

Güneybatı Ege’de bulunan Muğla ilinin nadide güzelliğe sahip, Ölü Deniz’e ev sahipliği yapan Fethiye bir başka güzel dalış noktamız. Fethiye’de akıntısı olmasına rağmen, son derece güzel bir sualtı zenginliğine sahip olan İblis Burnu ve Ahtapot koyu son derece güzel dalış noktalarındandır. Bu iki noktanın yanı sıra Fethiye’de dalış yaparak sualtının muazzam güzelliği karşısında şaşıracağınız başka noktaları ise; Kızılada, Balaban Adası, Peksimet Adası, Azizağa Koyu, Turuhnç Koyu ve Kabak Mağarası’dır.

Saros / Bebek ve Minnoş Kayalıkları

İstanbul’da yaşıyor ve dalış yapmak istiyorum diyorsunuz ama dalış noktaları çok uzak diye ağıt mı yakıyorsunuz? O zaman bu konumun tam sizlere göre olacak. Burası Saros, İstanbul’un hemen yanında saklı bir cennet adeta. Bu bölgede yapacağınız dalışlarınızda; deniz yıldızları, salyangozları (evet denizde de salyangozlar var), iskorpit balıklarını ve daha nice sualtı dünyasının muaazzam güzelliklerini görebilirsiniz ve belki bu anları kameralarınız ile ölümsüzleştirebilirsiniz. 

Gökova

Adı üstünde Gökova. İsmini gökyüzünün maviliğinden alan bölgede dalarken en mavi sulara daldığınızı düşünebilirsiniz. Lahoz ve Orfoz türü balıklara burada son derece sık rastlayabilirsiniz. Çeşitli sünger ve böceklere rastlamakta mümkündür. 

Sualtı Astronotu Olmak İster Misin? adlı yazım için tıklayın…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yağız Yüzlek<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF