Türk Ülkeleri Birleşse Nasıl Olurdu? (Alternatif Tarih)

Bugün sizlere "Dünya üzerinde yer alan Türk ülkeleri bir çatı altında toplansa durum nasıl olurdu?" varsayımı hakkında bilgi vereceğim.10 dakika


Türk Ülkeleri Birleşse Nasıl Olurdu? (Alternatif Tarih)

Bugün sizlere “Dünya üzerinde yer alan Türk ülkeleri bir çatı altında toplansa durum nasıl olurdu?” varsayımı hakkında bilgi vereceğim.


‘Hayatı Belirleyen İnce Çizgi: İnsanlar ve Kararları’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer ‘Tarih‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Her Türk insanının hayalidir bir Turan Devletinin var olması… Bu hayali kuranlarda bilir ki günümüz şartlarında bu düşünce, hayalden öteye geçemez. Ancak herkes Türk’ün gücünü bir arada, tek bir yumruk halinde görmek ister. 

Tüm dünya Türk’e karşı zamanında Papa’nın önderliğinde Haçlı ittifaklarıyla bir araya gelmiştir. Türk ise zamanında Metahan, Attila, Fatih Sultan Mehmet, Gazneli Mahmud, Sultan Alparslan, ve Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK gibi liderleriyle düşmanına kök söktürmüştür. 

Şimdi ise Türkler ne kadar farklı devletler halinde Dünya’nın her tarafında yaşamlarını sürdürse de hepsinin kalbinde birleşmek ve kuvvetli olmak yatar. 

İşte konumuza da Dünya’da var olan bağımsız ve yarı bağımsız Türklerin adlarıyla başlayalım isterim.

Dünya’da 7 tane bağımsız Türk ülkesi vardır. Bunlar: Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve KKTC

15 tane de yarı bağımsız ülke vardır. Bunlar: Çin’e bağlı Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Şunhua Salar, Rusya’ya bağlı Altay Cumhuriyeti, Balkar, Başkurtistan, Çuvaşistan, Dağıstan, Hakasya, Karaçay, Tataristan, Tuva ve Yakutistan, Moldova’ya bağlı Gagavuzya, Karakalpakistan ve Nahçıvan

Eğer bu ülkelerin hepsi birleşmiş olsaydı, toplam yüz ölçümü 10.122.046 km² olurdu.

Türkiye toplam yüz ölçümü 783. 562 km² ile Dünya’nın en büyük 13. ülkesi. Tüm ülkeler birleştiğinde ise ülke, Rusya’nın ardından Dünya’nın en büyük 2. ülkesi olurdu.

Nüfus 200 milyonu aşardı ve Dünya’nın en kalabalık 6. nüfuslu ülkesi olurdu (Türkiye 83 milyon nüfusu ile 18. sırada). Nüfusun %79’u Türk, %6’sı Rus, %5’i Çin, %5’i Arap ve %5’i diğer olarak şekillenirdi.

Türkçe ülkenin %94‘ü tarafından rahatlıkla anlaşabileceği için resmi dil Türkçe olurdu.

Ülkenin en önemli şehirleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Bakü, Taşkent, Almatı, Aşkabat, Bişkek ve Astana olurdu. Başkent Ankara, İstanbul veya Bakü’den birisi olurdu.

İnanç dağılımı ise, %88 İslamiyet, %4 Hristiyan, %3 Ateist ve %5 diğer olarak şekillenirdi. Böylelikle Endonezya’nın ardından Dünya’nın en büyük 2. İslam ülkesi olurdu.

Ülkenin gayri safi yurt içi hasılası 1.1 milyar $ olurdu ( En büyük 11. ekonomi). Bu hasılanın %70’ini Türkiye oluştururdu. Türkiye’nin şu anki gayri safi yurt içi hasılası 841 milyon $. (En büyük 17. ekonomi)

Lakin bu rakamlar kimseyi aldatmasın çünkü satın alma gücü, kişi başı gayri safi yurt içi hasılası bunlardan daha önemli bir kriter. Özbekistan ve Kırgızistan gibi ülkelerin de bu kriterleri çok düşük olduğu için ortalama baya düşerdi. Bu yüzden kişi başı gayri safi yurt içi hasılası 8,2 $ dolar ile (2750 lira aylık) diplerde yer alırdı ve 73. sırada Güney Afrika’nın bile gerisinde kalırdı (Sadece Türkiye’nin kişi başı gayri safi yurt içi hasılası 10.5 $ ve 62. sırada).

Ülke askeri güç bakımından 885 bin civarı aktif askere sahip olurdu ve Dünya’nın en kalabalık 5. ordusu ile süper güç olurdu (1.800.000 toplam asker).

Bunların yanı sıra Azerbaycan’da yer alan petrol ve doğalgaz kaynakları, Türkiye’nin jeopolitik konumu ve gücü, diğer ülkelerin önemli madenleri ve pazarı ülkeyi kalkındaracak en önemli unsurlar olurdu. Ayrıca Türk ülkelerinin sınır çekişmeleri, kavgalar, Rusya ve ABD gibi ülkelerden korkular, Doğu Türkistan gibi ezilen halklar olmazdı. Herkes birlik olmanın inancıyla kenetlenir ve iyi bir yaşam sürebilirdi.

Bu sayılar keşke gerçek olsa, keşke Dünya üzerinde var olan tüm Türkler acı çekmeden bir arada huzur içinde yaşasa… Ne yazık ki söylediklerimiz sadece birer temenniden ibaret. Ama şu her zaman bilinmeli ki bu dünya düzeninde kıyamete kadar Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF