Türk Tarihinin Kahraman Gemilerinden Biri: Mesudiye Zırhlısı

Sultan Abdülaziz döneminde İngilizler tarafından yapılan ve birçok önemli görevde yer alan Mesudiye Zırhlısı hakkında bilinmesi gerekenler. 1 dakika


Bir gemi düşünün; hem denizde, hem karada vatana hizmet ediyor, vatan savunmasına katkıda bulunuyor. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Söz konusu Çanakkale ise, her şey mümkündür...

Mesudiye Zırhlısı, İngiltere'deki Thames Ironworks and Shipbuilding Company tersanelerinde üretilerek 1874 yılında suya indirildi. İnşa edildiği dönemin en güçlü gemilerinden biriydi Mesudiye. Osmanlı donanmasının amiral gemisiydi. 1877-78 osmanlı-rus savaşı(93 harbi) ve 1897 Osmanlı-Yunan savaşı'nda hizmet verdi.

Eskimişti, 1903 yılında İtalya'da Cenova tersanelerinde bakıma alındı, modernize edildi. Balkan savaşları'nda görev aldı. Bu savaşlar sırasında İmroz deniz muharebelerinde ağır hasar aldı. Hasarları tam olarak giderilemediği halde Mondros deniz muharebesi'ne katıldı, ardından Şarköy'deki bulgar mevzilerini bombaladı... Artık iyice yorulmuş ve bitmişti. 1. dünya savaşı başladığında donanma listesinden çıkarıldı. Hurda olacağı günleri bekliyordu Mesudiye.

Fakat Mesudiye'ye ihtiyaç duyuldu... Büyük savaş başlamış, düşman Çanakkale'ye hücum etmeye hazırlanıyordu. Çanakkale Boğazı'nı ve Çanakkale müstahkem mevkii'ni denizden gelen taarruzlara karşı savunmak amacıyla 19. yy ortalarından itibaren boğazın her iki yakasına da tabyalar bataryalar ve çeşitli kaleler inşa edilmişti. Fakat başlayan büyük savaşın şiddeti o kadar fazladır ki, Çanakkale'yi savunmak için bu tabyaların yetersiz kalacakları düşünülür. Bunun üzerine 1874 yapımı emektar Mesudiye Zırhlısı, Çanakkale'ye gönderilir. Mesudiye Zırhlısı, Çanakkale'deki Sarısığlar koyu'ndan "yüzer tabya" olarak hizmet edecektir.

Ayrıca Mesudiye'nin bazı topları sökülerek Baykuş tepe'de mevzilendirilir fakat Mesudiye Zırhlısı, daha doğrusu yüzer tabyası, Çanakkale deniz savaşlarının ilk günlerinde 13 aralık 1914'te İngiliz b11 denizaltısı tarafından torpillendi. Ağır hasar aldı ve alabora oldu. Mesudiye zırhlısında görevli 34 askerimiz bu saldırıda şehit oldu.

Lakin alabora olmasına rağmen Mesudiye'nin görevi bitmedi. Saldırıdan kurtulan Mesudiye yüzer tabyasında görevli denizcilerimiz, Naykuş tepe'deki batarya mevzilerine taşındılar. Mesudiye, Vatanı savunma vazifesine burada devam etti. 18 mart 1915 günü Fransız donanmasının bayrak gemisi olan Bouvet'in boğazın sularına gömülmesinde önemli rol oynadı. Mesudiye batmıştı, ama mesudiye karadan da olsa vatanı savunmaya devam ediyordu...


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Oğuzhan Yıldırım<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF