Türk Dizi Tarihi’nin 10 En Komik Dizisi

1 dakika


Türk dizi tarihi son dönemlerde olmasa da geçtiğimiz dönemlerde mizahına hayran bırakan komedi dizileri ortaya çıkarmıştır. Bizleri bazen klasik TRT dizisi olanlar bazen de ulusal kanallarda ki mizah dizileri karşılamıştır. Bir yanıyla ünlü olan Türk komedi tarihi ilginç ve bir o kadar da sevilen karakterler ortaya çıkarmıştır. Bunlara örnek olarak; İsmail abi, Metin-Ali, Mecnun ç ve Mükremin çıtır gibi mizahı kuvvetli, sempati uyandıran yüzlerce karakter sayılabilir. 

Yedi Güzel Adam Kimdir? adlı yazım için tıklayın…

 1. 1 Leyla İle Mecnun (9.2 puan)


  Leyla ile mecnun, bir Trt dizisi olmakla birlikte ailenin arkadaşlığın mahalle bilincinin ne kadar önemli olduğunu mizah dili yüksek bir şekilde izleyicisiyle buluşturdu. Birbirinden şahane karakterleriyle herkese bilinçli bir birey olmayı, karşıdaki kişiye değer vermeyi ve onlarla vakit geçirmenin değerini anlattı bize Leyla İle Mecnun.Baş rolünden Ali Atay'ın(mecnun ç) olması, Burak Aksak'ın güzel senaristliğini süsleyen kişiydi. Sevgili Burak Aksak birbirinden şahane karakterler ortaya koymuştur.  İsmail abi'nin her zaman umut etmesi hırsız yavuz'un her zaman "arkadaşa sorulur mu" repliğiyle arkadaşının sonuna  kadar yanında olduğunu göstermesi, bu dizinin insan toplumunda kıymetli olacak duyguları ve samimiyeti ortaya koyması listenin birinci sırasına girmeyi hak etmiştir.

 2. 2 Yedi Numara (8.6 puan)


  Yedi numara, 2000-2003 yılları arasında yayınlanmış bir Trt dizisidir. Mizahıyla ve doğallığıyla bizleri mest eden dizimiz ayrı zamanda bizlere toplumsal duyguların ve davranışların artı ve eksi yönlerini anlatmıştır. Birbirinden şahane repliklerin ve şahane ağız dialoglarının olması bu dizinin bize karşı uyandırdığı samimiyet duygusunu hiç bir zaman yok etmiyor. Karakterlerinde; Şebnem sönmez(Zeliha Yenge), Engin alkan( Vahit Emmi),  Okan Selvi ( Haydar), Tuba Erdem (Armağan) gibi bizleri oldukça tebessüme ve samimiyete taşıyan oyuncular ve karakterler olmuştur. Bizleri böylesine samimiyetle ve mizahın doğallığıla karşımıza çıkan dizimiz ikinci sırada yer alarak bizleri tekrar eski yıllarımıza götürmüştür.

 3. 3 Kardeş Payı (8.6 puan)


  İki tane tesisatçı düşünelim ve bunlar dünyaya barış ve huzur getirmek istiyorlar. Bu yolda güvendikleri şey borla çalışan motorları. Babasının emaneti olan motorlarını yapmaya uğraşırken birbirinden absürt mahalle komedisi ortaya çıkıyor. Ali-Metin baş karakterleri yanı sıra Sezai, Hilmi,Turgut,Mafyalar,Şerif abi,Oğuzhan gibi birbirinden absürt bir o kadar da samimi karakterlerin olması, bu dizinin sevilmesine ön ayak olmuştur. Yönetmenliğine ve senaristliğine hakim olan Selçuk Aydemir, bizlere sevilecek ve tekrar tekrar hala izleyince sıkılmayacağımız bir dizi bıraktı.   

 4. 4 İşler Güçler (8.5 puan )


  2012 yılında bizlerin beğenisi önüne çıkan İşler Güçler, türk dizi tarihinin en sevdiğimiz dizilerinden oldu. Ahmet Kural, Murat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz sinema ve televizyon sektörüne tutulma çabasını anlatıyor. Bizlerin karşısına 2 sezon  çıkan İşler Güçler,bizlerin hala unutamadığı dizilerin arasında yer alıyor.   

 5. 5 Avrupa Yakası (8.4 puan)


  2004 yılında bizlerin beğenisine çıkan Avrupa Yakası adlı dizimiz bizleri öylesine bir durum komedisi içine aldı ki tam 6 sezon devam edip türk dizi tarihinin en uzun soluklu dizilerinin arasına girmeyi başardı. Sit-com dizisi olmasına rağmen bizleri 6 sezon televizyon karşısına oturtan bu durum komedisi, absürt karakterleriyle bizleri mest etmiştir. Nişantaşında Sütcüoğlu ailesinin etrafında dönen dizi bizlere unutulmayacak anılar yaşattı. 

 6. 6 Tatlı Hayat (8.4)


  Başarılı bir sit-com olan dizimiz kuru temzilemeci İhsan Yıldırım ve eşi Sevinç Yıldırım'ın evi etrafında dönen olaylarla oluşan komedi dizimizdir. Haluk bilginer'in mükemmel oyunculuğuyla süslemesi bizleri hala ekran başına çekmesini sağlamaktadır.

 7. 7 Bir Demet Tiyatro (8.4 puan )


  Tiyatro formatında çekilen Bir Demet Tiyatro bizleri güldürmeyi fazlasıyla başarmıştır. Yılmaz erdoğan'ın eseri olan dizimiz bizleri fazlasıyla mutlu etmiştir. Bir Demet Tiyatro bizlerin unutulmaycak dizilerin arasında olacaktır.

 8. 8 Mutlu Ol Yeter (8.3 puan)


  Başrollerini Ali Atay, Aslı Enver, Ertan Saban, Öner Erkan gibi başarılı oyuncularının paylaştığı dizimiz kısa süren bir tatdır. 7 bölüm süren dizimiz izleyicilerin damağında tat bırakmıştır.

 9. 9 Beş Kardeş (8.3 puan)


  Onur Ünlü'nün yönettiği ve güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Beş Kardeş birbirine benzemeyen beş erkek kardeşin sıcak öyküsünü ve başlarından geçenleri anlatıyor. Samimiyeti aile olmayı anlatan dizimiz maalesef erken finalle izleyici karşısından ayrıldı.

 10. 10 Kaygısızlar (8.2 puan)


  Gani Müjde'nin yazdığı ve kalabalık Kaygısız ailesinin İstanbul'a  gelişini anlatan Kaygısızlar ülkemizin ilk absürt komedi denemelerinden. 1994 yılında ekranlara merhaba demesine rağmen halen daha özgün karakterleri ve diyalogları pek çok dizi  severin hafızasında.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Onur Gültepe<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF