Turistler IN , Türkler OUT !

10 dakika


Turistler IN, Türkler OUT !  


Bu yazımda otellerde Türk misafir istenmemesinin başlıca nedenlerinden en sıradışı olanını sizlerle paylaşacağım. Kadın okuyucularımız gönlünü ferah tutsun. Bu istenmemenin tek pay sahibi, erkeklerin tutarsız davranışları …


Yaklaşık 18 yıldır turizmin içerisindeyim ve bu süreç içerisinde akla hayale gelmeyecek bin bir tane olay ile karşılaştım. Kendini bilen , eşini seven ve ailesine sahip çıkan koca ve aynı zamanda baba olanlar, yani adam gibi adamlar , tüm bu yapacağım genellemenin dışındadır. Onların önünde saygıyla eğiliyor ve mutlu aile hayatlarının devamını diliyorum. 


Gel gelelim diğer kısıma! 


Otellerimize tatile gelen bu diğer kısımda yer alan erkeklerin , tatil süreçleri genelde şu şekilde ilerler.


Daha geldiği ilk günden sınırsız alkol hakkını sonuna kadar kullanıp, kendi sınırlarını fazlasıyla aşarlar. Eşiyle ve çocuklarıyla zaman geçirmek yerine ortamı akbaba gibi süzerler ve birilerinin yardımıyla odasına çıkartılır.


İkinci veya üçüncü gün şunu derler :

“ Keşke tatile tek gelseydim , karıyı çoluğu çocuğu kaynanaya bıraksaydım. “ Tabiki bunun sebebi dış ülkelerden tatile gelen kadın turistler. Kendini tabiri caizse Cennet’ de sanan bu tiplerin düşüncelerinde;  bu kadın turistler dinlenmeye , güneşlenmeye, kendi hayatına biraz olsun stress atıp dönmeye değil de , tatile tek geliş amaçlarını, kollarını açmış bekleyen bizimkiler zanneder.


Dördüncü gün ise : “ Döndüğümde hemen dil kursuna yazılacağım, seneye buraya şakır şakır konuşur halde geleceğim” olur. O kadar yazık ki; bizim senelerimizi verip öğrendiğimiz, Rusça , Almanca ve İngilizce’yi bir senede tamamen öğreneceğini zanneder. 


 Beşinci gün ise karısına yalan söyler  ve : “ Bu akşam diskoya beni de götür , hanımdan izni kopardım” der ki maalesef hanımının olan bitenden bir haberi yoktur ! Diskodan atılan mı, kavgaya karışan mı , milletin içkisini çalıp içen mi her türlü arsızlıkla karşı karşıya kalırsın. Aslında adama acımazsın ama eşine üzüldüğün için yine de onu tek parça otele geri döndürmeye çalışırsın.


Otellerdeki bütün kadın turistlerle tarzanca konuşmaya çalışmalar, sözlü ve fiziki yollarla taciz etmeler, resepsiyona kadar uzanan şikayetler vb. bir sürü tatsız olay , otel yönetimlerini yerli turistten soğutmaktadır. Eşi ve çocuğuyla gelen adamlar bunları yaparken , iki üç kişilik bekar grupların neler yapabileceğini varın siz düşünün ! İşte bu yüzden çoğu otel asla iki veya daha fazla bekar erkeği otele kabul etmez, satış yapmaz.


İşte otel fiyatlarının yüksek olmasının sebeplerinden biride bu! Maalesef otelin düzenini , sakinliğini bozan, pavyona gelmiş gibi gördüğü her kadına saldıran tiplerin otelden uzak tutulması için yapılan bir fiyat politikasıdır. Ama şuna inanın ki, her ne kadar fiyat yüksek tutulmaya çalışıp en azından elit bir kesimin otelde konaklamasını isteseler de ; gelen hemen hemen her kesimden bu aciz davranışları sergileyenler oldukça yüksek sayıda çıkar.


Tatil sonlarına doğru herkesin içinde kavga etmeler , küfürlü konuşmalar , saygısızca eşini aşağılamalar , dalga geçmeler , sınırları zorlayan bir hal almaktadır. Eminim ki , bu çiftlerin çoğu boşanma sürecine bile gidiyordur. Hakkını yargı yolu ile aramaya giden bu kadınların istedikleri tek şey baba gibi baba, koca gibi koca ! Ama bunu karşısında bulamayınca ayrılmak istemesi , çocuklarına daha düzgün bir gelecek inşa etmek istemesi en doğal hakkı değil mi? Haberlerde gördüğümüz kan donduran cinayetler nerden geliyor? Bunu kaldıramayan psikolojik sorunları olan bu tipler kadın cinayetlerine imza atanlardır. 


Otellerde çalışmak; güneşin altında , denizin yanında çalışmak , farklı kültürlerle bir arada olmak o kadar keyifli olmasının yanında , yaşanılan bu aile facialarına tanık olmak da bir o kadar can sıkıcı! 

 

Şunu da son söz olarak eklemek isterim. Türk misafirin yerine turist ile dopdolu olması her otel sahibinin hedefidir , hayalidir. Kimse otelinin düzeninin bozulmasını istemez. Zaten bu tiplerin giderken de söyledikleri son laf: “Kendi ülkemizde azınlık olduk.” Siz bu kafayla giderseniz daha çok azınlık olursunuz!..Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Serdar Faci<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF