Turgut Uyar Kimdir?

Elbet hep böyle geçmeyecek ömrüm, biliyorum bu çeşit yaşamak, zor. Kim bilir tanrım, kim bilir hangi güzel yerde beni, hangi ölesiye sevda bekliyor?6 dk


Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Turgut Uyar, 4 Ağustos 1927 Ankara doğumlu. Uyar, babasının mesleği dolayısıyla farklı şehirlerde birden fazla okulda eğitimini tamamlamak zorunda kalmıştır. Babası Hayri bey mesleğinden dolayı uzun süre boyunca evinden uzak kalmıştır. Bu uzaklık Turgut Uyar'ı etkilemiş ve daha çocuk yaşta şiirler yazmaya başlatmıştır. Oldukça naif ve duygusal bir kişiliğe sahip olan Uyar; “Hüzünlü bir çocuktum. Nedense hep ağlamaya hazır. Ağabeyim bana sataştıkça annem “‘Yapma oğlum derdi ona; ‘o içli bir çocuk'…” demiştir. 

Çocukluk yıllarında ilk şiir denemesi:

“Güzeldir sevgilim her dakka her an Güzeldir sözleri kaşı gözleri Geçtiği her karış sönük topraktan O anda fışkırır neşe özleri” (Uyar, 1979)

Konya’da askeri bir okulda okuduktan sonra Bursa Işıklar Askeri Lisesi ve sonra da Askeri Memurlar Okulu’nu bitirir. Uyar daha sonra Doğuda askeri memur olarak çalışmaya başlar. Uzun süren memurluk yıllarından sonra Turgut Uyar istifa eder ve 1967 yılında kadar SEKA’da çalışır ve buradan emekli olduktan sonra Uyar İstanbula taşınır. 

18 yaşında baba olan Uyar çok genç yaşta evlenmiş ve üç çocuk babası olmuştur. Yıllar sonra geçimsizlik nedeniyle üç çocuğunun annesi olan Yezdan Şener'den boşanır. Bu boşanma sonrasında en büyük aşkı Tomris Uyar ile tanışır ve bu aşk bir evlilikle taçlanır.

Bu evlilikten Halil Turgut adını verdikleri bir erkek çocuk dünyaya gelir. Belki de o dönemde Turgut Uyar en güzel yıllarını yaşadı.

Yıllar hızla geçerken Uyarın alkol alışkanlığı yüksek seviyeye ulaşır ve aşırı alkol tüketiminden siroz hastalığına yakalanır. Bu hastalık sonucu 22 Ağustos 1985 yılında Turgut Uyar hayata gözlerini yumdu. 

Turgut Uyar büyük bir sanatçıydı. Hayatı boyuncu müzikle ilgilenirken aynı zamanda şiir ve romanda yazıyordu. Uyar ayrıca ikinci yeni akımının en büyük temsilcilerindendir. 

Sanata kendini adamış en önemli isimlerden biri olarak Turgut Uyar'ı sevgi ve saygıyla anıyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sinem Durmaz<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF