Toprak Yüzyıla Şahit

"Belki Türkiye'de bu yüzyılın 20'li yıllarında Mustafa Kemâl'in benzer bir hedefi olduğu söylenebilir."5 dk


Çin’deki “Kültür Devrimi” hakkında detaylı bilgim olmadığı için, tarihteki yorum yapamıyacağım süreçlerden birisidir. Aliya İzetbegoviç’e göre geçmişin ve bugünün hatıralarını, yaşayışını yok edip çağa uygun yeni bir kültür yaratma çabasıdır. Benzeri görülmeyen bu girişime örnek Türkiye’de Mustafa Kemâl’in hedefi gösterilebilir kanısındadır. “Belki Türkiye’de bu yüzyılın 20’li yıllarında Mustafa Kemâl’in benzer bir hedefi olduğu söylenebilir.” (Aliya İzetbegoviç, Özgürlüğe Kaçışım: Hapishaneden Notlar, 1. Baskı, Ketebe Yayınevi, Aralık 2019, İstanbul, s. 160)

Erol Mütercimler’in Fikrimizin Rehberi adlı Mustafa Kemâl Atatürk biyografisini okudum, Şevket Süreyya Aydemir’in Tek Adam adlı 3 ciltlik eserini okudum, İlber Ortaylı’dan Gazi Mustafa Kemâl Atatürk adlı eseri okudum, İpek Çalışlar’dan Mustafa Kemâl Atatürk: Mücadelesi ve Özel Hayatı‘nı okudum. Yukarıdaki biyografilerin dışında Mustafa Kemâl’in kendi eseri olan Nutuk‘u(Söylev) okudum. Cumhuriyet tarihi hakkında çeşitli kitapları elimden geldiğince karıştırdım.
 
Ve söyleyebilirim ki; Mustafa Kemâl, geçmişi ve bugünü yıkmak, yerine anglosakson batı kültürünü getirmek hevesinde değildi. Yeni tür insan yaratmak derdinde hiç değildi. O, mensubu bulunduğu topraklarda, halkların barış içinde, bilim ve sanatla bezeli zamanlar yaşamasını istedi. Eskinin yok edilmesi yerine, geçmişe ve bugüne daha ayık gözlerle, elektrikli zihinlerle bakılmasını istiyordu.

Bu doğru hedefe hareketten dolayıdır ki, geçmiş yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti kurulunca, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından günümüze kadar tüm Avrupa, Asya, Ortadoğu coğrafyası yeniden şekillenirken, Türkiye Cumhuriyeti yüzyıl boyunca Anadolu topraklarında payidar kalmıştır.

Şahsi inancımdır ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu topraklara olan görevi yanında, gelecek yüzyılları şekillendirecek yeni toplumsal ilerlemeleri yaratma ve dünyaya örnek olma görevi söz konusudur. Bu görevini de başarıyla yerine getireceğine inancım tamdır.
 
Herkese dostça selâmlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Yunus Pandur<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF