Tepebaşı Dükü: Ali Lidar

Halkım akıllı olsun. Üzüyor beni, üzmesin. Kimse ölmesin. Yatağımızda içkiden falan ölelim.11 dakika


Tepebaşı Dükü: Ali Lidar

Halkım akıllı olsun. Üzüyor beni, üzmesin. Kimse ölmesin. Yatağımızda içkiden falan ölelim.


Diğer ‘Edebiyat‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın.


           Sevgili okur,
           Bugün ki yazımızda Eskişehir’in son önemli şair ve yazarlarından Tepebaşı Dük’ü Ali Lidar’ı birlikte anlamaya çalışacağız.
           Ali Lidar 1976 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Eğitimini Eskişehir’de felsefe öğretmenliği üzerine tamamladıktan sonra Anadolu Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başladı. Eskişehir’e hayranlığı ile Küçük Prens sevdası ile çokça adı anılan Lidar’ın ilk eseri İthaki Yayınları’ndan çıkan ‘Tesirsiz Parçalar’ kitabındaki tasarım bile yaşadığı şehirden geliyor. ‘26’ Eskişehir’in plakası iken ‘ŞRT’ Şirintepe’yi temsil ediyor.

           Küçük Prens koleksiyoncusu 
           Kitapları, şiirleri, öyküleri yazmaktan ve okumaktan büyük zevk alan Lidar’ın en büyük tutkusu Fransız yazar Antoine de Saint-Exupery’nin kaleme aldığı Küçük Prens eserinin farklı dil ve lehçelerde basımını koleksiyon olarak toplamaktı. Kendisi ve okurları ile beraber bu durumu o kadar ilerletti ki 420 farklı dile ve lehçeye çevrilmiş kitapları toplayıp Küçük Prens Müzesi’ni geçtiğimiz aylarda Eskişehir’de halk ile buluşturdu. Braille alfabesiyle yazılan dünyanın en küçük Küçük Prens basımından Aztekçe, Mayca hatta Mali’de bir kabilenin kullandığı Bambara dilindeki basımı ve dünyada bir başka örneği olmayan el yazması bile yer alıyor.

            Biraz da eserlerinden ve dilinden konuşalım.
            Gayet anlaşılabilir bir dil kullanan Lidar’ın kalemi yüksek edebiyat yapmaya çalışmayan anlaşılır ve günlük konuşmalardan yararlanan sade bir anlatım tercih ediyor. Oğuz Atay, Alper Gencer, İlhan Berk okumayı sevdiğini söylüyor. Sık sık Ah Muhsin Ünlü ile de kıyaslanıyor yazdıkları.
           Başlarda internet üzerinden blog yardımıyla okuyucu ile buluşan Lidar burada geniş kitlelere ulaşınca Ot’da yazmaya devam ettiği sıralarda ilk kitabı Tesirsiz Parçalar’ı okuyucusu ile buluşturdu. Bu kitabını Z Raporu, Alengirli Şiirler, Kişisel Edebiyat Atlası, Aslında Herkes Haklı, Yolun Başı, Olmamış Kahraman Emeklisi, Hayata Rağmen Edebiyat, Büyük Kederler Küçük Öyküler, Edebiyatın Tesirli Parçaları takip etti.

           Abimiz, kardeşimiz, dükümüz.
           Eserlerinde detaylardan, önemli yazarlardan, şairlerden her ne kadar etkilense de okuyucu olarak bizlere Lidar’ın gözünden hayatın basitliği, sadeliği, vurdumduymazlığı, çaresizliği, yorulmuşluğu geliyor. Daha doğrusu Ali Lidar’ın bir bakıma bir yansıması bu. Sosyal medya hesaplarından kendisini rencide eden hakaret ve saygısızca içeriklilerde kendisi gibi herhangi bir duyar kasmaksızın, olmaya çalışmadığı ve olduğu gibi geri dönüşler yapıyor.
           Kendisi ile de dalga geçebilen, eleştirebilen biri.

          İnsomnia (uykusuzluk) hastası. Bu durumu çok sık dile getiriyor. En az kendisi kadar okuyucuları ve insomnia hastaları da bu konuda Lidar ile birlikteler.

           Arkadaşları ile birlikte bulunduğu bir rakı masasında ülkemizi ziyaret eden bir dükü eleştirmek için ‘Bunlar dükse ben kırk kere düküm’ demesi üzerine lakabı ‘dük’ kalmıştır.

           Son olarak;
           ‘Halkım akıllı olsun. Üzüyor beni, üzmesin. Kendine iyi baksın halkım, galeyana gelmesin birbirini patlatmasınlar. Kimse kimseyi öldürmesin, ne gerek var? Saçmalamasınlar. Yaşıyoruz işte. Birbirinizi sevmiyorsanız konuşmayın. Kimse ölmesin. Yatağımızda içkiden falan ölelim.’
                                                                                                                                                                            Ali Lidar


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mert Tahta<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF