Tenet Sonunda Geliyor!

1 dakika


Tenet Sonunda Geliyor!


Filyasyon Nedir? adlı yazım için tıklayın…

Diğer Film-Dizi içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın pandemi nedeniyle defalarca kez ertelenen filmi Tenet, yakında vizyona giriyor. Eleştirmenler tarafından ilk yorumlarını alan Tenet için neler söylendi?

“TeneT”

Tenet konu olarak, dünyanın genelini ilgilendiren bir casusluk vakasını ele alıyor. Sadece fragmanında bile birçok aksiyon sahnesi bulunan Tenet, belli ki nabzı yüksek tutan bir epik aksiyon flimi olarak geliyor. Bunların yanı sıra fragman ve açıklamalardan anladığımız kadarıyla Christopher Nolan yine farklı bir kurgu ile kafamızı karıştırmayı planladığı belli. Bahsedilen konuyu zaman kavramlarını kullanarak daha komplike bir hale getiren Nolan, daha önceki filmlerinden de bildiğimiz üzere basit bir senaryo vermek yerine zor düşünmeye itmeyi sevdiği belli.

Senaryosunu ve yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı filmin başrollerini ise John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki paylaşıyor.

Nolan ve Karmaşıklığı

Bu zamana kadar Inception, Interstellar, Memento, Prestige gibi birçok büyük filme imza atan ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın, bir tarzı olduğu aşikar. Ele aldığı konuları basit bir senaryo yerine karmaşıklaştırmayı seven, kurgu ve çekim olarak da çoğu zaman farklı teknikler deneyen ve izleyenlere boş bir film izlemediklerini kanıtlayan Nolan, bu kez de Tenet ile beyaz perdeye geliyor. Hatta filmi birkaç kez izlemenin daha iyi olacağı söylenen yorumlar ışığında anlıyoruz ki, yine sıkı bir Nolan filmi ile karşılaşacağız.

Eleştirmenlerden Keskin Yorumlar

Eleştirmenlerden Keskin Yorumlar

İlk yorumlarını alan Tenet için gelen eleştiriler çok keskin. Ortalama olduğunu düşünenlerin azınlıkta olduğu yorumlar genel olarak ya çok iyi olduğu yönünde ya da kötü. 

Londra temelli köklü gazete The Guardian filme 5 üzerinden 2 yıldız verenlerden. “Ezberci bir sunum.” cümlesi altında eleştirilerini yapan gazetenin beğenmeyen tarafta olduğu belli.

3 yıldız veren BBC ise "fazla gürültülü, abartılı ve saçma sapan bir ucuz kurgu" gibi sert ifadeler kullandı.

The New York Times, IGN ve Variety’nin eleştirmenleri ise bir baş yapıt olmadığını ama çok iyi bir seyir sunduğunu savunanlardan.

Tabi bir bu kadar kusursuz olduğunu düşünenlerde oldu; The Telegraph eleştirmeni Robbie Collin ise “zamanı büken müthiş bir aksiyon filmi” ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra birkaç eleştirmenin benzer yorumları da bulunmakta. Pandemi döneminde çoğu yer gibi, sinemaların da uzun bir süre kapalı kaldığı bu dönemde sinemalara dönüş için aranan filmin Tenet olduğu söylendi.

%88 Rotten Tomatoes / %71 Metacritic

Eleştirmenler tarafından yorumlar yapılan önde gelen web siteleri Rotten Tomatose ve Metacritic de şu an bu yazıyı yazdığım günde sırasıyla %88 ile %71 gibi olasıklara sahip ve zaman geçtikçe değişimler göstermekteler.

Fakat eleştirilere çok fazla takılı kalmanızı tavsiye etmem. Çünkü örnek vermek gerekirse Nolan’ın izleyenler tarafından çok sevilen filmlerinden iki tanesine verilen oranlar şu şekilde; Inception %87, Interstellar %72.


Kısaca söylemek gerekirse Christopher Nolan yine kendi tarzıyla, iddialı, komplike, sıkı bir film ile geri dönüyor. Ülkemizde bilet satışları başlayan filmin çıkış tarihi 26 Ağustos!Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yusuf Emre Can<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF