Tarihi Bomonti Bira Fabrikası Yıkılıyor

Diyanet'e devredilen Bomonti Bira Fabrikası ile ilgili davalar sürmesine rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ruhsatıyla yıkım başladı.1 dk


Bomonti Bira Fabrikası, İstanbul’un endüstri tarihinin önemli bir parçasıydı. Müze ya da sanat merkezi olabilecekken apar topar Diyanet’e devredildi. 1998’de “korunması gereken kültür varlığı” olarak tescil edilmesine rağmen şimdilerde yıkılıyor. 13 Haziran 2019’da Diyanet’e devri gerçekleşen kısımlar Eski Malt Binası, Eski Silo, Arpa Temizleme Binası ve Kazan Dairesinin olduğu bölge. Yıkım siloların olduğu kısımda başladı. Diyanet bu bölgeye otopark, yurt ve mescit yapacak.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Akif Burak Atlar Twitter'daki paylaşımında fabrikanın son halini herkese gösterdi ve tepkiler büyüdü.

Yerine mescit, yurt ve otopark yapılması planlanan tarihi fabrikada davalar sürmesine rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ruhsatıyla yıkım başladı.

Bomonti Bira Fabrikası Osmanlı Devleti'nde II. Abdülhamit döneminde, 1890 yılında Feriköy'de kurulmuş daha sonra 1934'e TEKEL'e geçmiştir. 1998 yılında ise fabrika "korunması gereken kültür varlığı" olarak ilan edilmişti.

"Üniversiteliler kültür mirasına sahip çıkıyor"

Bugün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri "Üniversiteliler kültür mirasına sahip çıkıyor" diyerek, MSGSÜ Bomonti Yerleşkesi önünde buluştu. Üniversiteliler, İstanbul'un tarihinin ve kültürünün yaşayan bir parçasının yok edilmesine izin vermeyeceklerini söylediler.

Üniversiteliler yaptıkları açıklamada, "Üniversitemizin Bomonti Kampüsü'nün tam karşısında bulunan, 1890 yılında Feriköy’de kurulan Bomonti Bira Fabrikası, Diyanet eliyle yıkıldı. Bu toprakların tarihine ve kültürüne düşman olan Diyanet'ten soracak hesabımız var!" dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Derya Saadet<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF