SULTAN ŞEHİR SİVAS’IN : MİLLETVEKİLİ OLSAYDIM

Bugünler de şayet Sultan Şehir Sivas’ın milletvekili olsaydım… Gazi Mecliste Sivas 6.Bölge de yer almalıdır vb söylemlerini kullanmazdım. 4 dakika


Kıymetli dostlar, Sivas şehrinin geçmişten günümüze genel yapısına bakıldığında ; Birçok medeniyet / uygarlıklara ev sahipliği yaptığı ve süreç içerisinde başkent, ticaret, eyalet, ilim ve dini merkezleri gibi görevleri üstlendiği de görülmektedir. Sultan şehir Sivas yüzölçümü olarak Türkiye’nin ikinci, Nüfusa kayıtlı vatandaş sayısı bakımından ise Türkiye’de sekizinci sırada yer almaktadır. Ancak şehrin nüfus sayısı dikkate alındığında geriye düşerek Türkiye de 32. sırada yer aldığı görülmektedir. 

Kıymetli dostlar, Sivas’ın Bitmeyen Problemi: Göç sorunu adlı köşe yazımızda belirttiğimiz gibi “ Sivas’ın Göç Sorununun devlet politikasında yer almak suretiyle özel teşvik ve desteklenmesi “ gerektiğini vurgulamıştık. Nihayetin de Sivas ve Sivaslıların temel sorunu istihdam yetersizliğinden kaynaklanan göç problemidir. 

Sivas ve Sivaslıların temel sorununun çözülmesi için kamu yatırımları ve teşviklerin den faydalanması şarttır.  Türkiye de 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olan Yeni Teşvik yasası ile Türkiye’de iller 6 bölgeye ayrılmış olup, Sivas ise 4. bölgede yer almaktadır. Söz konusu 4.bölgesel teşvik kapsamında yaklaşık 50 sektör faydalanmaktadır.

Son günlerde Cumhurbaşkanı kararı ile “ Cazibe Merkezleri Programları Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi”  hakkında ki değişik ile Sivas Demirağ Organize Sanayi Bölgesi 21. Cazibe merkezi ilan edildi ve Sivas şehrinde büyük sevinç ile karşılandı.

Bugünler de şayet Sultan Şehir Sivas’ın milletvekili olsaydım… Gazi Mecliste Sivas 6.Bölge de yer almalıdır vb söylemlerini kullanmazdım. Çünkü 2012 yılında teşvik yasası ile birlikte Türkiye’de iller bölgelere ayrılmış ve Sivas 4. Bölge de sınıflandırılmıştır. 2012 yılından itibaren uygulanmakta olan “Yatırım teşvik sistemin” de değişikliğe gidilmesini beklemek yerine Cazibe merkezleri programı kapsamında Sivas’ın organize sanayi bölgelerini kapsama dahil ettirmeye gayret etmek daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Öyle ki Cazibe merkezleri programı kapsamında Sivas’ın organize sanayi bölgelerinin yatırımdan faydalanma hakkına sahiptir. 

Gazi meclisimiz de Sivas şehrinin; 

1-) Tarihi mirası ve zenginliği,

2-) Türkiye de nüfusa kayıtlı vatandaş sayısı bakımından yoğunluğu, 

3-)Sivas ilinin komşu iller ile kıyaslandığında kalkınmada gecikmişliği,

4-) Sivas ilinin yaş grubuna göre nüfus dağılımında genç nüfusun yoğunluğu 

5-) Cazibe merkezleri programında yer alan 4 üncü bölge illerindeki organize sanayi bölgelerine yatırımdan faydalanabileceğini de hatırlatarak 

21. Cazibe merkezi kapsamında sadece “Demirağ Organize Sanayi Bölgesi” ile sınırlı kalmamasını vurgulayarak “1.OSB, Gemerek OSB ve Şarkışla OSB’nin” de dahil edilmesini talep ederdim.

Önümüzde ki günler de inşallah Demirağ OSB’nin yanı sıra 1.OSB, Gemerek ve Şarkışla OSB’ler de kapsama dahil ediliverir. Böylece Sivas’ın istihdam sorununun giderilmesinde belirli bir ölçekte fayda sağlar.   


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Alper Çaça<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF