Sudan’da Kadınların Mücadelesi Kazandı

Sudan kadınların %90’ının maruz bırakıldığı kadın sünnetini yasaklayan yasayı onayladı. Sudan'da kadın sünneti üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.1 dakika


Mayıs 2020'de Sudan'ın geçici hükümetinin ceza kanununda yaptığı değişiklikle, kadın sünneti yapan kişiler bunu tıbbi bir kurum içerisinde ya da başka bir yerde yapıp yapmadığına bakılmadan 3 yıl hapis ve para cezasıyla cezalandırılacak diye duyurulmuştu.

Kadınlar direnmeye devam etti.

Sudan'daki geçici hükümet, kadınların yüzde 90’ının maruz bırakıldığı kadın sünnetini yasaklayan yasayı onayladı. Adalet bakanı, kadın sünnetinin artık bir suç olduğunu ve üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağını açıkladı.

Sudan’da şeriatın hüküm sürdüğü 30 yıl boyunca kadınlara uygulanan zinaya karşı kırbaç, sünnet, din değiştirmenin yasak olması, seyahat etmek için izin almasını gerektiren yasalar, yeni reform paketiyle rafa kaldırıldı.

Sudan’da kadınlar artık çocukları ile birlikte seyahatlerini, eşlerinin ya da eski eşlerinin iznini almadan gerçekleştirebilecek. Bu durum, kadının kamusal alandaki varlığını ve toplum içerisinde birey olarak var olmasının önünü açan adımlardan biri olarak görülüyor.

Sudan’da şeriat hükmünün sürdüğü dönemde, LGBTİ+’lara uygulanan idam ve kırbaç cezası yürürlükten kaldırıldı.

Tüm bu gelişmeler, Sudan’da kadınların toplumsal hayatın içerisinde güvenliğinin sağlanması ve özgürlüklerinin önünün açılması açısından önemli bir yerde duruyor. Tüm bu reformlar, toplum içinde eşitliklerinin sağlanması adına mücadele eden Sudanlı kadınların başarısıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Derya Saadet<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF