Starlink Uyduları

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere uzaya gönderilmekte olan uyduların bütünüdür...5 dakika


Starlink Uyduları

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere uzaya gönderilmekte olan uyduların bütünüdür…


'Küresel Isınma' adlı yazım için tıklayın.

Diğer 'Teknoloji' içeriklerine ulaşmak için tıklayın.


Starlink Uyduları Nedir?

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere uzaya gönderilmekte olan uyduların bütünüdür. Yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte  bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.

STARLİNK UYDULARI NE AMAÇLIYOR?

Dev şirket Starlink projesiyle dünyanın en ücra köşelerine fiber-optik kablo bağlantısı olmaksızın uydular üzerinden, ucuz ve hızlı internet erişimini sağlamayı amaçlıyor. 10 milyar dolara mal olacak projeyle toplamda 42000 uydu yerleştirecek.İlk 12.000 uydunun üç yörünge üzerinde bulunması planmaktadır: üç yörüngenin ilki yerden 550 km. yükseklikte ve toplam 1.600 uydunun bulunduğu bir yörünge, ardından 1.550 km. irtifada yaklaşık 2.800 Ku- ve Ka-band spektrum uydularının bulunduğu başka ikinci bir yörünge ile 3400 km. yükseklikte yaklaşık 7.500 V-band uydularının yerleştirilmesi şeklindedir.  Bu sayede gezegenin en ücra köşelerinde, özellikle Afrika’da internet erişimi olmayan milyonlarca insana düşük maliyetli ve yüksek hızda internet erişimi sağlanacak.

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk Güney Afrika asıllı Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarındandır. SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır. Serveti 36,8 milyar USD olan Elon Musk bu projenin fikir sahibi ve yatırımcısıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Çağrı Çimen<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF