SpaceX’e 1.9 Milyar Dolarlık Rekor Yatırım

2 dakika


SpaceX’e 1.9 Milyar Dolarlık Rekor Yatırım


Yakında Netflix’e Gelecek 3 Film adlı yazım için tıklayın…

Diğer Teknoloji içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Bildiğiniz üzere SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation, Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi) Amerika merkezli bir uzay taşımacılığı şirketi. Şirketin geçmiş zamanlardan da çeşitli yatırım arayışları içerisinde bulunduğunu da düşünürsek, bu zamana kadar ki en büyük fonu toplamayı başardı. Fakat yatırım yapan şirketler arasında kimlerin olduğuna dair bir açıklama yapılmadı. Peki, yapılan ve daha da yapılacak olan yatırımlar neler için?

Toplam Değeri 46 Milyar Dolara Yakın

Şirket, bünyesinde şu zamana kadar; Falcon 9Falcon HeavyStarlinkDragon Kargo, Starship gibi uzay misyonu araçlarını barındırmakta. Şirketin en büyük hedefi Mars’ın kolonileştirilmesini sağlamak ve uzay taşımacılığının maliyetini düşürmek. Bunu da en baştan, tekrar kullanılabilirlik için tasarlanmış araç/roket sistemleri ile gerçekleştirme amacıyla yola çıkan şirket, bu zamana kadar bunu Falcon 1, Falcon 9 ve Falcon Heavy isimli sistemler ile sağladı. Ayrıca Falcon 9 tarafından yörüngeye çıkarılan, Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme/erzak temin etmek için insansız uzay aracı olan Dragon’u geliştirdi. 

Hedef 12 Bin Uydu

Elon Musk’ın çılgın projesi olan dünyanın her yerine, en ıssız bölgesine bile, şimdikinin 40 katı hızlı internet hizmeti sağlayacak Starlink için çalışmalar devam ediyor. Şimdiye kadar 600 uydu gönderilen proje için gereken hedef 12 bin uydu. 

18 Ağustos 2020 TSİ 17:31’de gerçekleşen görevde yine Starlink için Falcon 9 roketi ile uydular taşındı. 58 Starlink uydusunun ve Planet Labs’ın 3 uydusunun taşınmasının yanı sıra kırılan rekorlar da dikkat çekti. 

Starlink Görevinde Rekor Üstüne Rekor

18 Ağustos 2020 TSİ 17:31’de başlayan görev ile birlikte Falcon 9 roketi, 6. kez havalanarak ilk rekoru kırdı ve en fazla kullanılan roket unvanını almış oldu. Beklenen ikinci rekor ise roketin görevini tamamladıktan sonra sorunsuz geri dönmesiydi. Önce Planet Labs’ın uydularını, daha sonra ise 58 Starlink uydusunu bırakan Falcon 9, gezegenimize geri dönmeye başladı. SpaceX'in okyanus açıklarında bekleyen 'Of Course I Still Love You' gemisine sorunsuz iniş yapan Falcon 9, böylece ikinci rekorunu da kırdı ve Dünya’ya en fazla geri dönen roket unvanının da sahibi oldu. 

Ayrıca sorunsuz uçuşlar ve kırılan rekorların dışında, bunları daha manidar kılan bir diğer olay ise bu görevin, SpaceX’in 100. uzay görevi olmasıydı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yusuf Emre Can<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF