Sosyal Medya Yasası Meclisten Geçti

İnternet ortamında yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi ile ilgili kanunun görüşmeleri bu sabah 07.15'te tamamlandı3 dk


AKP ve MHP'nin kanun teklifi bu sabah TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Sosyal Medya sitelerine Türkiye’de temsilcilik açma ve Türkiye’deki kullanıcıların verilerini burada bulundurma gibi zorunluluklar getiren yasa, sosyal medyada üretilen içeriklerin sansürlenmesi, içerik engellemesinin yanı sıra içeriklerin tamamen kaldırılması kararlarını da içeriyor.

Ayrıca 27 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, "kamu kurumlarının bilgi sistemlerinde karşılaşılan güvenlik risklerinin azaltılması" gerekçesiyle başlattığı çalışma ile “Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi” yayımladı. 237 sayfalık bu rehberde kamu çalışanlarına WhatsApp, Telegram gibi yabancı mesajlaşma programları yerine sunucuları kurum kontrolünde olan haberleşme uygulamalarının kullanılmasını zorunlu hale getirildi.

Bu çalışma ile tüm kamu kurumlarına yönelik siber saldırıların, bilgi sızdırılmasının önüne geçilebileceği ve evrakların kontrolünün sağlanabileceği iddia edildi.

Rehberde kurumsal haberleşme amacıyla WhatsApp ve benzeri yabancı mesajlaşma uygulamaları yerine sunucuları kurum kontrolünde olan mesajlaşma uygulamalarının kullanılması da istendi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Derya Saadet<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF