Sosyal Medya Kullanan Herkesin En Az 5 Kez Gördüğü Coffin Dance

Bu sosyal medyayı alt üst eden Coffin Dance akımının hüzünlü hikayesini sizlerle paylaştık. 1 dakika


Coffin dance adı verilen bu videolarda görülen ekip, bir film sahnesi ya da bir klipten alıntı değil.

Tabutları dans ederek taşıma Gana'da süregelen eski bir gelenek. Amacı ölüleri neşe içinde uğurlamak.

Bu geleneğin görüntüleri ilk olarak BBC tarafından belgesel tadında çekilen bir videoda paylaşıldı. Tabii ki videoda akımda kullanılan ve melodisi akıllarda kalan o şarkı yok.

Afrika ülkelerinde, özellikle de Gana’da oldukça yaygın olan bu gelenek, 7 kişilik bir ekip tarafından düzenleniyor. Bu kişilere tabutu dans ederek taşımaları için para ödeniyor.

Tabut, dans ve müzik eşliğinde gezdiriliyor. Hayatını kaybedenler neşe içinde uğurlanıyor. Yas tutanların gülümsemesi için böyle bir gelenek yapılıyor

Dans ekibinin lideri Benjamin Aidoo verdiği bir röportajda şunları dile getirmiş;

“Cenaze hizmetlerine bir koreografi eklemeye karar verdim, böylece müşteri bize gelirse, onlara sadece şunu soruyoruz: “Ciddi bir dans mı istiyorsun yoksa biraz daha hareketli mi?”. Aidoo ayrıca bu gelenek için kurduğu şirketle pek çok gence istihdam sağladığını aktarmış.

Tıpkı Afrika’daki pek çok yerde olduğu gibi Gana’da da cenazeler oldukça önem taşıyor. İnsanlar ise sevdiklerini huzur içinde uğurlamak için bu tip geleneklerden faydalanıyor.

Öte yandan 2015 yılında Amerikalı blog yazarı olan “Follow My Braids”, grubun kayınvalidesinin cenazesinde sahne aldığını yazdı.

“Ganalı cenazelerinin çok abartılı olduğu ve sürecin günlerce uzayabileceği konusunda uyarıldım. Bu uğurlama üç gün sürdü. Ancak 96 yıl boyunca bu dünyayı süsleyen bir anne için buna değdi. Dans eden tabut taşıyıcıları, akıllara durgunluk veren bir deneyimdi. Bu performansa şahsen şahit olduğum için çok mutluyum. Aslında bu gençlerin müthiş yeteneklerinden ve güçlerinden keyif aldım ve bir ritmi asla kaçırmadılar!”


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Oğuzhan Yıldırım<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF