Solucan Delikleri

Solucan delikleri, uzay zamandaki farklı iki noktayı birbirine bağlayan köprülerdir...7 dakika


Solucan Delikleri

Solucan delikleri, uzay zamandaki farklı iki noktayı birbirine bağlayan köprülerdir…


‘Kara Delikler’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer ‘Ufuk Açıcı‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Solucan 

  • Solucan delikleri, uzay zamandaki farklı iki noktayı ‘örneğin aralarında çok büyük zaman farkı ya da çok büyük mesafeler olan noktaları ve hatta farklı evrenleri’ birbirine bağlayan köprülerdir.  Genel görelilik kuramının temeli olan Einstein alan denklemlerinin bazı çözümleri solucan delikleri içerir.

 

  • Üç boyutlu uzaydaki bir solucan deliğini hayal etmek ya da betimlemek zordur. Ancak eğer içinde yaşadığımız uzay iki boyutlu olsaydı, bir solucan deliği aşağıdaki çizimdeki şekle benzerdi. Bu çizimin üst ve alt kısımlarındaki iki boyutlu yüzeyler, eğer bir solucan deliğiyle birbirlerine bağlı olmasalardı aralarında çok uzak mesafeler olacak iki uzay bölgesini betimliyor. Ancak solucan deliği (orta kısımdaki silindir benzeri yüzey), bu iki bölge arasında kısa bir köprü kuruyor.

  • Einstein alan denklemlerinin solucan delikleri içeren ilk çözümü 1916 yılında Ludwig Flamm tarafından bulunmuştu. Aynı çözüm daha sonraları bağımsız bir biçimde Albert Einstein ve Nathan Rosen tarafından da bulunduğu için bugün bu çözümlere Einstein-Rosen köprüleri deniyor. John A. Wheeler 1962 yılında Einstein-Rosen çözümünün karşılık geldiği solucan deliklerinin, aynı evrenin iki ayrı bölgesini birbirine bağlaması durumunda kararsız olacağını gösterdi. Böyle bir solucan deliği oluşsa bile içinden herhangi bir şeyin yolculuk etmesine izin vermeyecek kadar kısa bir sürede yok olacaktır.

 

  • Einstein-Rosen köprüleri, her iki yönde de yolculuk etmeye imkân vermez. Ancak her iki yönde de yolculuk edilmesine imkân veren solucan deliklerinin de var olabileceği öne sürülmüştür.

 

  • Solucan delikleri uzayzamandaki iki noktayı birbirine bağladığı için ilke olarak zamanda yolculuğa da izin verebilirler. Michael Morris, Kip Thorne ve Ulvi Yurtsever, 1998 yılında yayımladıkları bir çalışmalarında uzayda yolculuk yapılmasına imkân veren bir solucan deliğini bir zaman makinesine dönüştürmenin mümkün olduğunu gösterdiler. Ancak genel görelilik kuramına göre bir solucan deliğini kullanarak o solucan deliğinin zaman makinesine dönüştüğü tarihten daha öncesine seyahat etmek mümkün değildir.

 

  • Peki, solucan delikleri gerçekten var mı? Aslına bakarsanız şu ana kadar kimse böyle bir şey görmedi yani sadece teorik bir yapı. Bu fikir iki nokta arasındaki uzaklığı gerçek anlamda kat etmeden uzayda hareket edebiliyor olmamızdır. Büyük miktarda kütle çekim kuvveti gerektiren bir şeyin resmen uzayı katlaması gerekir. Bunu da bir karadelik yapabilir. Bir kara deliğin öyle bir kütle çekim kuvveti vardır ki etrafındaki uzay-zamanı eğer. Yani uzayın kara delik tarafından katlanan iki kısmını birbirine bağlayabilir. 

Bu da demek oluyor ki solucan deliği neden olmasın, olabilir!

Solucan Delikleri


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Çağrı Çimen<span class="bp-verified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF