Sol Kanada Soluk

Komünizm, daha kendisini somut biçimde ayakta tutacak dayanaklara sahip bile değilken...3 dk


Sol denilen kanadın kuramsal kısmı “Artık Değer” kavramının keşfiyle ve tanımıyla başlamıştır. Lakin bu kavram üzerine inşaa edilmeye çalışılan Komünizm, Sosyalizm, Anarşizm arzularına dayalı toplumsal yönetimler, Marx ve Engels’in “Artık Değer” kavramı üzerine konan her yeni tezi, mantıka ve analojiye(kıyaslama) tabii tutarak çıkarımlarda bulunmadan kabul etmiştir.

Kâr adı altında çalınan emeğin, kapitalist düzende hangi bağlantılarla ve kavram karmaşalarıyla çalanın cebine girdiği netleşmeden, özgürlüğün maddi temelini kuracak yeni üretim biçimi ilişkileri, tanımları ve terimlerini bularak irdelemeler yapılmadan “Tek çıkar yol Komünizm.” denmiştir. Oysa Komünizm, daha kendisini somut biçimde ayakta tutacak dayanaklara sahip bile değilken…

Sol kanada soluk aldırmak gerekir. Sahip bulunduğu müthiş “Artık Değer” kavramsal temeli üzerine komünist, sosyalist, anarşist kurumların dışında yeni kurumlar, tanımlar, terimler inşaa edilmelidir.

Artık değeri yaratan yapının sermaye ve sermaye ilişkileri değil, sermayeyi yaratan emeğin değer ölçeklendirilmesindeki muğlak yöntemlerden kaynaklandığı gösterilmelidir.

Herkese dostça selâmlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Yunus Pandur<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF