‘Size Yusuf Miroğlu yasalarını bildiriyorum’

4 dakika


‘Size Yusuf Miroğlu yasalarını bildiriyorum.’ 90’lı yılların sonundan itibaren hayatımıza giren bu replik belki de Türkiye’de dizi tarihini değiştiren en önemli yapıtlardan bir tanesiydi. Elbette Deli Yürek’ten bahsediyorum. Son yüzyılda benzerine rastlanamayacak bozulmamış bir mert adam Miroğlu. Aslında zamanımızın Köroğlu ya da Dadaloğlu’su. Osman Sınav’ın Kurtlar Vadisi’nden önceki başyapıtı ve hatta fikir babası diyebiliriz. Çok sevildi Yusuf Miroğlu karakteri çokta eleştirildi. Peki neydi onu bu kadar sevdiren. Aslında tamamen bir insanda olması gereken tüm özellikleri taşımasıydı. Yardımseverdi Miroğlu. Kendisinden yardım isteyen hiç kimseyi geri çevirmedi ve asla nefsi müdafa harici silah kullanmayı sevmedi. İnsanların hakkını daima hukuk yoluyla savunmayı tercih etti ve bu yolların daima başarılı olması için çaba gösterdi. Korkusuzdu. Kimseden emir almadı ve defalarca bu durumu kayınpederine yineledi. Emir almaktan hiç hoşlanmazdı. Sevdiği kadını sorulduğunda utanacak kadar çok seviyordu. 

Aşk adamı vururdu. Ve tabi Kuşçu. Miroğlu ne zaman bir çıkmaza girse soluğu Kuşçu’nu yanında alırdı. Meczup bilge Kuşçu. Sözleri daima derinden etkiledi bizi. Hikayeleri her zaman hayatı sorgulattı. ‘Sevgiliye değilde kendi kendine aşıksan hapı yuttun’ dedi. Kibirden uzak durmayı inceden inceye aklımıza kazıdı. Yusuf’ ve Zeynep’e, Sabri ve Gülçin’e, Ali ve Nazlı’ya daha nicelerine ve nicelerimize güzel sevmeyi öğütledi durdu. İşte bu güzellikler aslında sevdirdi, kendisine hayran bıraktırdı. Neredeyse çeyrek asır geçmişken hala dün gibi hatırlayanlar olacaktır. Şimdi küçük bir selam çakalım o güzel günlere ve yaşatanlara. Bu arada bir dip notta muhteşem kötü adam Turgay Atacan’a. Onun ses tonu bile kulaklarımızda yer etmeye devam ediyor. Yeniden izlemek isteyenler için iyi seyirler. Görüşmek üzere.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

ENGİN ŞAHİN

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF