Sivas’ın Prestij Projelerinden: Kızılırmak Projesi

Sivas Belediyesi tarafından Kızılırmak’ın Sivas şehrinden geçen bölümünün 8.5 kilometrelik kısmında prestijli bir proje yapılacağı uzun yıllardır bilinmektedir.3 dakika


Sivas Belediyesi tarafından Türkiye’nin en uzun Kızılırmak’ın Sivas şehrinden geçen bölümünün 8.5 kilometrelik kısmında prestijli bir proje yapılacağı uzun yıllardır bilinmektedir. Söz konusu proje ile ilgili Eski Belediye Başkanımız Sami Aydın Bey döneminde projenin hayata geçirilmesinde somut adımlar atıldı. Ancak projenin 2/3 ‘ü özel mülkiyet alanında olması proje akışını yavaşlattı özellikle imar uygulamasında mülkiye sahiplerine “ Villa” yeri verilmesi birçok itiraza sebep olmuştu. Böylece “ mülkiye sorunu “ ortaya çıkmış ve projenin akışı uzamıştı.

Kızılırmak projesi kapsamında: kolektör hattı yapım çalışmasıyla kirli suların Kızılırmak’a doğrudan dökülmesi engellenecek ve böylece ülkemizin en önemli su kaynaklarından biri olan Kızılırmak’ın su kalitesi korunacak, çevrenin kirlenmesi önlenecektir. Proje içeriğine bakıldığında yeşil alanlar, spor ve dinlenme alanları, alışveriş mekanları gibi sosyal donatı alanlarını kapsamaktadır. Sivas’ın yeni cazibesi bölgesi olarak öngörülen alan ve proje’nin maliyeti 11 milyon Euro olup Avrupa Birliği , Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sivas Belediyesi Sibeski Müdürlüğü tarafından ortak finanse edilmektedir.

Sivas Belediyesi Başkanı Hilmi Bilgin Bey döneminde kolektör hattı yapım çalışmalarına başlamış olup imar uygulamalarında mülkiye sorunu yaşanmaması adına “ Villa yerine Konut“ verilmiştir. Şuan halihazırda imar uygulaması başlamış olup 18 uygulaması devam etmektedir. Kızılırmak projesinin “ hayata geçirilmesi ve mülkiyet sorunu” ortaya çıkmaması adına sayın Hilmi Bilgin Beyin imar uygulamasına tam destek vererek Sivas ve Sivas Belediyesinin yanında olacağıma da bu vesileyle de belirtmek isterim. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Alper Çaça<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF