Şeyh Yahya Efendi

“Cihanda ’‘âşık-ı mehcur” sanma rahat olur Neler çeker bu gönül söylesem şikâyet olur" -Şeyhülislam Yahya Efendi5 dk


 Çelebi Evliya’nın 10.000 adım saydığı, O zaman 4700 Mahalle olan şu koca İstanbul’un bir köşesinde, Boğazın manevi Koruyucuları dediğimiz dört zaattan biri olan Yahya Efendi Türbesi.. Çırağan Sarayı’nın yukarısında bulunup, bütün tekkeyi kendi yaptığı söylenen ve Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi aynı zamanda matematik ve geometri ile ilgilen denizci İlim irfan sahibi mübarek bir zat. 

Osmanlı donanması ondan dua almadan sefere çıkmadığı gibi, gemiler Ortaköy kıyısına yanaşır ve Boğazdaki sessizliği:
“Ey ya mola” çağrısı ile bozardı. Şu anki denizcilerin kullandığı “heyyamola” sözünün kaynağı buradan gelir. Denizcilerin piri denen Şeyh Yahya Efendi 1495 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. O sırada Yavuz Sultan Selim orada Sancak beyidir. Ve oğlu Süleyman ile Yahya Efendi süt kardeş olur. 17 yaşından sonra İstanbul’a geçer ve müderrislik yapar. Ta ki rüyasında gördü Beşiktaş’taki Denize nazır arsayı kendi parasıyla alana kadar. Bu süreçten sonra orayı bir külliye olarak kullanır ve gelenlere “Aşık” derdi. Türbesinin ayak ucunda yatanlar ise şaşırtır: Sultan ll. Abdülhamid’in yanarak ölen kızın dan sonra, daha 1 yaşında ölen Raziye Sultan da vardır. Türbesi’nde bulunan şebeke birde Mihrişah Sultan Türbesinde vardır. Bunlar türbenin etrafını çevreleyen tahta olup, oymalı ve güzelliği ile dikkat çeken boncuk işlemeli ve Sedef kaplamaları ile tezyin edilmiş şebekeler dir.

Aynı zamanda tadilat sırasında duvarların sıvaları sökülünce, içinden çok eski tarihe dayanan duvara yazılmış el yazmaları bulunur. Türbenin içine iyi bir marangoz olan Sultan ll. Abdülhamid’in yaptıkları da bulunur. Ve türbenin dışındaki mezarlardaki oyma ise ona bağlılıklarını gösteren insanlarındır. Gelenleri hala etkileyen Yahya efendi hakkında yazacak daha çok şey olsa da gidip görmeniz de fayda vardır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Didem Yüksekkolaşin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF