Saygıyla ve Özlemle… – Yavuz ÇETİN

"Oyuncak dünya oyuncak dünya Bu oyun çok kolay sen de oyna Kır ve dök, yap ve boz Yeniden başla Hepimiz çocuklarız aslında..." - Yavuz Çetin10 dakika


Türkiye’de blues denilince akla gelen ilk isimlerden biri Yavuz Çetin’dir. Tam adıyla Yavuz Hilmi Çetin… 

25 Eylül 1970 yılında samsunda doğan sevgili Yavuz Çetin, gazeteci yazar ve sinema eleştirmeni olan Erdal Çetin’in oğludur. 

Babasının mesleği dolayısıyla çocukluğu boyunca çeşitli şehirlerde yaşayan sevgili Yavuz Çetin, müzikle ilk tanışmasını cura enstrümanı ile yapmıştır. Akabinde bağlama, klasik gitar ve elektro gitar ile gelişimine devam etti. 

Liseyi Haydarpaşa Lisesi’nde okuyan sanatçı, bu yıllarda arkadaşı Ercan Saatçi ile birlikte “I Will Cry” adlı şarkıları ile Hey Dergisi’nin düzenlemiş olduğu yarışmayı kazanmıştır. 

Sonraki yıllarda Marmara Üniversitesini kazanan sevgili Yavuz Çetin, burada da müzikal etkinliklerine devam etmiş ve Yıldız Üniversitesinin düzenlediği yarışmada Labirent adlı grubuyla birinci olmuştur. 

Profesyonel müzik kariyerine bu yaşlarda başlayan sanatçı, üniversite eğitimini yarıda bırakmıştır. 

1990 yılında Zafer Şanlı ve Batu Mutlugil ile birlikte, Blue Blues Band’i kurdular. 1992 yılında, Didem Berkes ile evlendi. Bu evlilikten Yavuzcan Çetin isimli bir çocukları oldu. 

MFÖ gibi avangart gruplarda gitar çalan sevgili Yavuz Çetin 1997 yılında “İlk” isimli albümünü çıkardı. 

Sonraki yıllarda ikinci albümü olan “Satılık” üzerinde çalışmalara başladı ancak bitiremeden kendisine konulan ağır depresyon hastalığına bağlı olarak sağlık durumu feri dönülemeyen noktalara ilerledi. Sonrasında maalesef boğaz köprüsünden atlayarak intihar etti. 

Naçizane fikrimi belirtmek gerekirse, Türkiye’deki en nadir sanatçılardan biriydi… Kendine has tuşesi ve ipek gibi sesi, dünya çapında bir yetenek olduğunu gösteriyordu. 

Bazen listeler boyu akıp giden şarkılarda, farklı sanatçıların parçalarını dinlerken gitar sololarına denk geliyorum. Kıraç, Deniz Arcak gibi şarkıcıların denk gelen şarkılarında duraksıyorum. Hemen gidip araştırıyorum ve sonuçlar değişmiyor. Gitarda Yavuz ÇETİN… 

Eğer sevgili Yavuz Çetin’in şarkılarını sürekli dinlerseniz, gitarını birkaç kilometre öteden anlayabilirsiniz. Öyle karakteristik bir dokunuşu var ki, üzerinden kaç sene geçerse geçsin eskimeyecek melodilere sahip. 

Dünya çapında yetenekli olduğunu tekrarlamak istiyorum. Dünya çapında bir blues gitaristi ve vokalisti…

Yine kendi fikrimi beyan etmek gerekirse, bence Türkiye’deki en iyi gitar virtüözüdür. Ne eksik ne fazla…

Son olarak sevgili Yavuz Çetin’i ilk dinleme anımı anlatmak istiyorum. Sonrasında kendisinin eşsiz eserlerinden beş tanesini beğeninize sunup yazıyı bitirebiliriz. 

Lisedeyken mızıka almıştım ve o enstrümanla çalınacak Türkçe şarkıları araştırıyordum. Yavuz Çetin’in meşhur “Sahil” şarkısını buldum ve üzerinde çalışmaya başladım. Şarkı çok hoş insana dinginlik hissi veriyordu. Mızıkasını öğrendikten sonra birkaç şarkısını daha dinlemek istedim. “Benimle Uçmak İster Misin?” şarkısına denk geldim ve ondan sonra blues türüne ve Yavuz Çetin’in tuşesine kapıldım. Sonrasında tüm şarkılarını bitirdim ve yeni albümünü beklemeye başladım. Ancak araştırdıktan sonra 2001 yılında öldüğünü öğrendim. O yaşıma kadar yakın birinin ölümüne tanık olmamıştım. Yavuz Çetin’in öldüğünü öğrenmek çok garip hislere sürüklemişti. Ruhu şad olsun…

Sanat böyle bir şey… Hiç tanımadığın insanlara, yıllar geçse dahi dokunabildiğin kutsal bir kavram. Yazdıkların ile, söylediklerin ile, çizdiklerin ile, fikirlerin ile bambaşka yüreklere dokunabildiğin muazzam bir olgu…

Yavuz Çetin benim için saf bir yetenek ve blues türü için Türkiye’de eşi benzeri bulunamayan biriydi. Gönül isterdi ki onu canlı dinleme şansım olsaydı. Konserine gidip tanık olmak, belki bir albümünü imzalatıp ufak bir sohbet etmek… Bunu gerçekten çok isterdim. 

Ancak onun bıraktığı şarkılarda kaybolmakta onunla yakın olmak gibi… Dilerseniz bunun tadını çıkaralım. Keyifli dinlemeler. 

Sadece Senin Olmak İstedim

Benimle Uçmak İster Misin?

Köle

Her şey Biter

Yaşamak İstemem


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Melih Yüksel<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF