Şans Getiren Yılbaşı Sofraları

7 dakika


Şans Getiren Yılbaşı Sofraları


‘Aşçılık Üzerinden Kapitalizm Sorgulaması: Jon Favreau’nun Chef’i’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer ‘Yeme/İçme‘ içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Dünyaca yaşadığımız zor bir seneden sonra yeni yıldan hepimizin umutları çok yüksek. Ama bazı gelenekseller bunu sadece umut etmekle kalmayıp yeni yıl sofrasına da yansıtıyor. Şimdi yeni yılda şans getirdiğine inanılan bazı yiyeceklere ve ritüellere bir göz atalım:

Gece yarısı 12 üzüm yemek (gelecek yılın her ayını sembolize edecek şekilde), 19. yüzyılın sonlarında İspanya’da ortaya çıkan ve bugün hala uygulanmakta olan bir gelenek. Önümüzdeki her ay için bir dilekle bir üzüm yemenin bir yıl boyunca iyi şanslar getireceğine inanılıyor. Bunun, ortaya çıktığı yıllarda üzüm satıcılarının ellerinde kalan üzümleri satmak için zekice kurgulanan bir masal olduğunu söyleyenlere şimdilik kulak asmamayı tercih ediyoruz 🙂

Toshikoshi Soba, Japonya’ da sevilen ve şans getireceğine inanılan geleneksel bir erişte yemeği. Kesilmesi kolay olan erişteler, bir önceki yıla ait kötü şansı sembolize ederken, uzun erişteler uzun ve sağlıklı bir yaşamı temsil ediyor.

Yunanistan’da, yemeğin tam olarak yenmediği bir gelenek var. Gece yarısı yaklaşırken, eğlence düşkünleri kapının eşiğine yakın bir yerde narı parçalıyor – ne kadar sert olursa o kadar iyi.
Yunan mitolojisine göre doğurganlığı ve refahı temsil eden meyve, ne kadar çok parçaya ayrılırsa takvim ilerledikçe o kadar bol şans kapınıza gelecek demektir. 

Yine genellikle Yunanistan ve çevresinde servis edilen Vasilopita, yapılırken içine bir madeni para veya özel bir sürpriz gizlenen bir pastanın ismi. Kim kendi diliminde parayı görürse, önümüzdeki 12 ay boyunca refah içinde yaşamayı bekleyebilirken, toplananların pastayı hep birlikte dilimleme ritüeli, gelecek yıl ev halkına iyi şanslar getirmeyi amaçlıyor.

Domuzlar tipik olarak ileri hareketi veya ilerlemeyi temsil ettiğinden domuz eti, jambon ve kavrulmuş domuz, dünya çapında yeni yıl için popüler seçenekler. Küba’da aileler birlikte yemek yemek, dans etmek ve kutlama yapmak için kızarmış bir domuzun etrafında toplanıyor. Avusturya’ da süt domuzu, önümüzdeki yıl için iyi bir talih olan Yeni Yıl Günü yemeğinin en önemli parçası. Glücksschwein olarak adlandırılan domuz şeklindeki biblolar, Almanya, Avusturya ve komşu bölgede yaygın olarak kullanılan hediyeliklerden.

Sofranızda sevdiklerinizle birlikte şans dolu yıllara 🙂

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yavuz Yıldırım<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF