SANCI

Sancısı bu memleketin ! Sancısı her şey..3 dakika


Sancı.. Nedir bu sancı ? Emine Işınsu’nun 400 sayfalık bir kitabına sığdırabildiği acı kadar mı? Bu sancı bahsettiği gibi memleket meselesi sancısı mı ? Yoksa Erdem Beyazıt’ın dizelerinde bahsini geçirdiği bu memleketin sancısı baba mı ? Yoksa Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemisi’nde adsız çocuğun kimsesizlik sancısı mı ? Yusuf Atılgan’ın yarattığı karakter de konuşmayı gereksiz bulacak kadar anlaşılmayan C’nin anlaşılamama sancısı mı ? Sabahattin Ali’nin umuttan bahsedip umutsuzluk içinde kıvranışının sancısı mı ? Halide Edip’in Vurun Kahpeye eserinde  halk için mücadele eden öğretmen Aliye’nin kendi halkı tarafından öldürülmesinin hayal kırıklığının sancısı mı ? Nihal Atsız’ın Ruh Adamı’nda Şeref’in tiyatronun sonunu görmek istemeyerek salonunda boynuna çaresizce dolanan ipin asaletinde mi sancı ? Ebubekir Hazım’ ın Küçük Paşa’sında iki arşınlık toprağın küçük paşayı içine alamayaşının utancınıda mı sancı ? Yılmaz Odabaşı’nın “Hasretin kan çanağı gözlerinde oturuyorsun” dizesindeki çaresiz hasretin sancısı mı ? Pervane’nin Şem’e olan aşkından kanatlarını feda etmesinde ki sancı mı ? Muhittin Arabi’nin inancının gerçek Tanrıya olmasının sancısı mı ? 

Yoksa cebindeki parayla ayraç dahi alamayan atanamayan öğretmenlerin, kasabın eşkalini, mevsim değişince çıkan meyveyi bilmeyen babanın,padişah hastalığına sebep olduğu için başkaları tarafından yenmeyen besinden 10 yemek çıkaran annelerin ,gelecek kaygısı ile haberleri açamayan korkak çocukların bitmek bilmeyen nefretinde ki sancı mı ? 

Sokaklarda ip atlaması gerekirken o iple belinden 3 düğümle asılan 15'inde Ünzile mi daha sancılı yoksa 15'inde sehpaları sunulan eşitlik adı altında asılan yiğitler mi daha sancılı ?
Bu memleketin isyanı, serkeş gençleri, umutsuzluğu, kimsesizliği, hüzn-âlud yüzleri ,şikeste beste hayalleri, hasreti ,nefreti, anlaşılmaması ,suskunluğu, utancı, dizelere, şarkılara, kitaplara fotoğraflara sığmayan bu acı..Sancısı bu memleketin ! Sancısı her şey.

İnandığınız Tanrı nedir bilmem ama bu sancının tanrısı sizsiniz.


Sancısız günler dilerim.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Bensu Ünal<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF