SANCI

Sancısı bu memleketin ! Sancısı her şey..3 dakika


Sancı.. Nedir bu sancı ? Emine Işınsu’nun 400 sayfalık bir kitabına sığdırabildiği acı kadar mı? Bu sancı bahsettiği gibi memleket meselesi sancısı mı ? Yoksa Erdem Beyazıt’ın dizelerinde bahsini geçirdiği bu memleketin sancısı baba mı ? Yoksa Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemisi’nde adsız çocuğun kimsesizlik sancısı mı ? Yusuf Atılgan’ın yarattığı karakter de konuşmayı gereksiz bulacak kadar anlaşılmayan C’nin anlaşılamama sancısı mı ? Sabahattin Ali’nin umuttan bahsedip umutsuzluk içinde kıvranışının sancısı mı ? Halide Edip’in Vurun Kahpeye eserinde  halk için mücadele eden öğretmen Aliye’nin kendi halkı tarafından öldürülmesinin hayal kırıklığının sancısı mı ? Nihal Atsız’ın Ruh Adamı’nda Şeref’in tiyatronun sonunu görmek istemeyerek salonunda boynuna çaresizce dolanan ipin asaletinde mi sancı ? Ebubekir Hazım’ ın Küçük Paşa’sında iki arşınlık toprağın küçük paşayı içine alamayaşının utancınıda mı sancı ? Yılmaz Odabaşı’nın “Hasretin kan çanağı gözlerinde oturuyorsun” dizesindeki çaresiz hasretin sancısı mı ? Pervane’nin Şem’e olan aşkından kanatlarını feda etmesinde ki sancı mı ? Muhittin Arabi’nin inancının gerçek Tanrıya olmasının sancısı mı ? 

Yoksa cebindeki parayla ayraç dahi alamayan atanamayan öğretmenlerin, kasabın eşkalini, mevsim değişince çıkan meyveyi bilmeyen babanın,padişah hastalığına sebep olduğu için başkaları tarafından yenmeyen besinden 10 yemek çıkaran annelerin ,gelecek kaygısı ile haberleri açamayan korkak çocukların bitmek bilmeyen nefretinde ki sancı mı ? 

Sokaklarda ip atlaması gerekirken o iple belinden 3 düğümle asılan 15'inde Ünzile mi daha sancılı yoksa 15'inde sehpaları sunulan eşitlik adı altında asılan yiğitler mi daha sancılı ?
Bu memleketin isyanı, serkeş gençleri, umutsuzluğu, kimsesizliği, hüzn-âlud yüzleri ,şikeste beste hayalleri, hasreti ,nefreti, anlaşılmaması ,suskunluğu, utancı, dizelere, şarkılara, kitaplara fotoğraflara sığmayan bu acı..Sancısı bu memleketin ! Sancısı her şey.

İnandığınız Tanrı nedir bilmem ama bu sancının tanrısı sizsiniz.


Sancısız günler dilerim.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Bensu Ünal<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici!

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrimiçi reklamlar göstererek yayın hayatını sürdürmektedir. Lütfen web sitemizi beyaz listeye ekleyerek bizi desteklemeyi düşünün.

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF