Sağlık Bakanlığı’nın Evden Tedavisi: Teletıp

saglik.gov.tr teletip.saglik.gov.tr 1 dakika


Sağlık Bakanlığı’nın Evden Tedavisi: Teletıp


‘Kapadokya Balon Turları Yeniden Başladı!’ adlı yazım için tıklayın…

Diğer Teknoloji içeriklerine ulaşmak için tıklayın…


Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 ile ilgili yaptığı son dakika açıklamalarından sonra evde tedavi edilen hastaların nasıl bir prosedür izleyeceğini belirleyecek “Teletıp” uygulaması hakkında konuştu.

Gündemde Teletıp

Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü tarihten bu yana Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önderliğinde, filyasyon, erken teşhis gibi birçok yol izlenip, virüsün oluşturabilecek hasarları ve etkileri en az seviyeye indirgemek amaçlandı. Bu bilinçle takip edilmesi hedeflenen bu yolda şimdi ise “Teletıp” gündemde.

Semptomlar ve Tedavi İlişkisi

Covid-19 kişiden kişiye farklı belirtiler göstermektedir. Genel olarak en yaygın semptomlar kuru öksürük, yorgunluk ve ateş. Solunum yolunu hedef alan bu virüsün ciddi semptomları arasında da olarak da solunum güçlüğü, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya göğüste baskı, konuşma veya hareket kaybı bulunmakta. (Ciddi semptomlar gösteriyorsanız derhal tıbbi yardım alın! Doktorunuzu veya sağlık tesisini ziyaret etmeden önce mutlaka telefonla arayın.) 

Ayrıca hiçbir semptom göstermeyen insanlarda da taşıyıcı olarak virüsü bulundurabildiği bilinmekte.

7/24 İletişim

Dünya genelinde virüsün nasıl bir etki ve yoğunlukta olduğu ortada. Ciddi belirtiler sonucunda yoğun bakıma alınan hastalar ilk zamanlara göre azalmış durumda. Fakat hala etkisi sönmüş değil. Hal böyle olunca hafif veya orta düzeyde semptomlar sergilendiğinde evde tedavi yöntemi uygulanıyor. 14 gün evde karantinada kalıp, yardımcı olabileceği birkaç ilaç ile de süreci atlatma hedeflenmekte. Bunlara ek olarak artık evde tedavi gören vatandaşlar ile raporların paylaşılması ve hastalık hakkında hekim ile iletişimin sağlanması adına e-Nabız üzerinden erişimi sağlanacak uygulama “Teletıp” geliştirildi.


Teletıp Nedir?

T.C. Sağlık Bakanlığı Teletıp Sistemi radyolojik tetkiklere ait görüntülere 7/24 web ortamında erişilmesine, bu görüntülerin raporlanabilmesine, tıbbi görüntü ve raporların kalite açısından değerlendirilebilmesine ve e-Nabız uygulaması üzerinden vatandaşlar ile paylaşılabilmesine olanak sağlayan bir sistemdir.

Aylardır süre gelen Covid-19 salgını halen devam etmekte. Ülkemizde sıkı ve disiplinli bir şekilde ilerletilen hareketler haricinde biz vatandaşlara da büyük bir görev düşüyor. Maskesiz sokağa çıkmamaya, gerekmedikçe kalabalık yerlerde bulunmamaya ve tedbirleri bırakmadan devam etmeye özen göstermeliyiz. Tez zamanda kurtulup, normale dönmek dileğiyle…

“Koronavirüs, Alacağımız Tedbirlerden Daha Güçlü Değildir.”


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yusuf Emre Can<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Format Seç
Kişilik Testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Genel İçerik
Embed'ler ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embed içerileri
Ses
Soundcloud ve Mixcloud Embed'leri
Görsel
Fotoğraf veya GIF