Sadece Tek Mekanda Çekilen 3 Film

Tüm film, tek mekan!1 dakika


Günümüz filmlerinde bırakın çeşitleri mekanları, artık gerçek mekanlar bile çok az kullanılmakta. Hal böyle olunca görsellikler, senaryoların önlerine geçmeye başladı. Çeşitli mekanlar, efektler ve görsellik az olduğu zaman, izleyici sıkma ihtimalinin daha yüksek olması, teknoloji geliştikçe film sektörünü böyle bir duruma itti. Fakat ellerindeki senaryolara güvenen bazı yönetmenler ise filmlerini sadece tek mekanda çekmeyi tercih ediyor. 

1) 12 Kızgın Adam (1957) IMDb: 8,9

Orijinal adı “Twelve Angry Man” olan bu film, 1957 yapımı. Bu sebeple tahmin edeceğiniz gibi siyah beyaz olan bu film, tek mekan filmlerinin atalarından biri olarak bilinir. Amerikan yapımı olan bu filmde, yönetmen koltuğunda Sidney Lumet oturuyor.

Babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanan bir gencin, mahkeme sonucunu belirleyecek 12 jürinin karar verme sürecini konu alıyor. Jüri üyelerinin o davayı sonuçlandırması için hepsinin aynı sonuçta kara kılması gerekmektedir. Savunması zayıf olan gencin karşısında onun suçlu olduğunu gösteren birçok kanıt vardır. Sanık suçlu bulunduğu takdirde idam ile cezalandırılacaktır. Sonuçlar tam da tahmin edildiği gibi gider; 11 jüri sanığı suçlu bulur. Sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis 'suçsuz' hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışmasını ve diğer 11 üyenin kararlarının arkasında başka sebepler yatmasını ele alan film, baştan sonra karar odasında geçmektedir.

2) Sınav (2009) IMDb: 6,8

Orijinal adı “Exam” olan bu film, birçok eleştirmen ve izleyiciler tarafından iyi yorumlar almasına rağmen düşük IMDb puanı ile soru işaretleri bıraksa da, hala tek mekan filmlerinde önerilerin başlarında bulunmakta.

Film, güçlü ve köklü bir şirketin 1 eleman açığı için iş başvurusunda bulunan 8 adayın, yazılı mülakata girdiği penceresiz bir oda da geçmektedir. Sınav süresi 80 dakika olan ve film süresiyle eş zamanlı geçen bu sınavda, katılımcıların önünde sadece bir kalem ve kağıt bulunmakta. Yönetici kuralları açıklar ve çıkar. Yapmaları gereken şey, tek soruluk sınavı bitirmektir. Fakat büyük bir sorun var; o da ortada cevap verilecek bir sorunun olmaması. 

3) Toprak Altında (2010) IMDb: 7,0

Başrolünde çoğumuzun tanıdığı Ryan Reynolds’un bulunduğu, orijinal adı “Buride” olan bu film, tek mekan olarak bir tabutun seçilmesi üzerine özellikle klostrofobisi olanlar için izlenmesi güç, hatta izlenmemesi gereken bir filmdir. Aslında konusu temel olarak Hollywood’un yıllarca çekmeyi sevdiği bir olaya dayanmakta. Amerika’nın Irak’ı işgal ettiği günlere.

Irak’ta çalışan Amerikalı bir kamyon şoförü olan Paul Conroy, bir grup Iraklı direnişçi tarafından kaçırılır. Uyandığında kendini bir tabutun içinde gömülü olarak bulan Paul, nasıl ve kim tarafından geldiğini hatırlamamakta. Tabutun içinde kullanabileceği birkaç eşya ile birlikte, tek bildiği oradan çıkması gerektiği. Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Yusuf Emre Can<span class="bp-verified-badge"></span>

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. O kadar haklısınız ki yazınızda ellerinize sağlık! Sağlam senaryo izleyip gerçekten yalnızca düşüncelerimizle kaldığımız filmler izlemeyeli uzun zaman oluyor.. kaleminize sağlık 🙂 Diğer yazılarınızı da dört gözle beklemekteyim

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF