Roma’nın Kabusu Kartaca’lı Hannibal

"Ya bir yol bulacağız ya da bir yol yapacağız."2 dakika


Hannibal Barca, Kartacalı politikacı tarihte adı kolay kolay unutulmayacak bir generaldir.Döneminin en büyük stratejistidir. Aynı zamanda istihbarat ve casusluk faaliyetlerine büyük bir önem vermiştir.Babası Hamilcar Barca 1.Pön savaşında mücadele etmiş oğlunu büyük bir Roma düşmanı olarak yetiştirmiştir. Hannibal M.Ö 221 yılında Kartaca’nın İspanya komutanı olmuştur. Kartaca paralı askerlerden oluşmaktaydı karşısındaki Roma ise disiplinli ve düzenli bir orduya sahipti. Kartaca’da yönetimde yozlaşmalar görülmekteydi ve servet dağılımında büyük dengesizlikler mevcuttu.Kartaca’da barış yanlısı ve savaş yanlısı olanlar arasında çekişmeler sürüyordu.Öyle ki Roma’da savaş menfaatleri birleştirirken Kartaca’da savaş menfaatleri ikiye bölüyordu.Hannibal da savaş yanlısı olanların yanında yer alıyordu.

Hannibal İspanya kumandanı olduktan sonraki iki yıl içinde Kartaca'nın Roma ile yaptığı anlaşmaları çiğneyip geçerek bütün İspanya'yı fethetti.Bunun üzerine Roma Kartaca'dan Hannibal'ı talep etti. Daha sonrasın da ise savaş ilan etti. Böylece yaklaşık 15 yıl sürecek 2.Pön savaşı başlamış oldu. Hannibal Galya'ya mensup olan kabilelerle bir ordu kurmayı planlıyordu. Ancak önünde büyük engeller vardı: sistemli ve düzenli bir Roma ordusu ve Kuzey İtalya boyunca uzanan Alpler. Hannibal 38000 asker,12.000 Afrikalı süvari ve 37 Savaş fili ile birlikte Alpler'e çıkmaya başladı.Ancak kış koşulları zaten aşması zor olan Alplerle birlikte koşullar daha da zorlaştı.Filler ile Alpler'e geçmenin imkansız olduğunu söyleyen komutanlara cevap olarak tarihe geçen ''Ya bir yol bulacağız ya bir yol yapacağız'' sözünü diyerek azmini gösterdi.Hannibal 7 ay süren Alpler'e aşma yolculuğundan sonra İtalya'ya geldi.Hannibal'ın Alpler'e aşmasını beklemeyen Romalılar rehavete kapılmıştı.Hannibal ve ordusu Ticino,Trebbia,Trasimene gibi İtalyan topraklarında zafer kazandı.Daha sonra Hannibal 3 yıl süren savaş ve zaferlerle Cannae'deki tahıl rezervini hakimiyet sağladı.

Roma'nın asker sayısı üstünlüğü büyük bir dezavantajdı. Ancak Cannae'da yapılan savaşta Hannibal askeri dehasını kullanarak hilal taktiği benzeri bir stratejiyle 70.000 Romalı'yı katletti. Roma askerlerinden çoğunu kaybetti fakat Hannibal Roma başkentine yürüme girişiminde bulunması Hannibal'ın yükselişinden korkan Kartacalıların desteğini azalttı.Yeni bir ordu kuran ve güçlerini toplamaya çalışan Roma Capua kentini ele geçirdi. Hannibal'ın kardeşi ordusuyla yardıma gelirken öldürüldü. Roma ordusunun Afrika'ya çıkması üzerine başkenti korumak adına Kartaca'ya çağrıldı yapılan savaşta büyük bir yenilgiye uğradı. Romayla yapılan anlaşma ağır şartlar içeriyordu Hannibal ise devlet işlerini yürütmek üzere görevlendirildi fakat Roma baskısıyla görevden alındı. Hannibal için artık gönüllü sürgün yılları başladı. Selevkos İmparatorluğuna,Ermenistan'a ve Bitinya'ya giderek danışmanlık görevi edindi.Romalılara teslim edileceğini anlayınca yüzüğündeki zehirle intihar etti.Düşman tarafından bile saygı duyulan biri olarak öldü.Kartaca'nın yozlaşmışlığı ve menfaat hırsı tarihte eşi nadir görülen bir generalin ölümüne yol açtı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Ekrem Çıbıkcı<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF