PSİKOLOG DOĞAN CÜCELOĞLU’NU KAYBETTİK…

"Unutma, ölüm en güçlü öğretmendir!” DOĞAN CÜCELOĞLU 6 dakika


    Doğan Cüceloğlu 9 Şubat 1938’de Mersin’de  dünyaya gelmiştir. On bir çocuklu bir ailenin on birinci çocuğudur. O yaşındayken annesini kaybetti. Hatta geçen yıl Anneler Günü’nde  verdiği röportajda “Annen yoksa kimsen yok” sözüyle hafızamıza kazındı. Silifke’de  ortaokulu tamamladıktan sonra Ankara’ya  subay olan abilerinin yanına gidip liseyi orada tamamladı. Liseye giderken ilk şiirini yazdı. Lisedeyken öğretmenine mühendis olmak istediğini söylemiş, öğretmeni ise “Bilim adamı olmak istemez misin?” diyerek onu yönlendirdi. Öğretmeninin etkisinde kalarak İstanbul Üniversitesi psikoloji bölümüne yazıldı. Orada mezun olduktan sonra ABD’de Illinois Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. Uzmanlık alanı iletişim psikolojisidir. 

Amerikada doktora öğrencisiyken, kendisi gibi doktora öğrencisi olan Emily ile evlendi. 11 yıl süren evliliklerinden 3 çocukları dünyaya geldi. Ayşen, Elif ve Timur. Ancak yaşam tarzlarının farklılığı sebebiyle evliliğinde büyük sorunlar yaşadı. 4 yıl çocuklarından ayrı yaşamak zorunda kaldı. Bu süreçte kendisini geliştirmeye karar verdi ve kitap yazmaya başladı. İlk kitabı İnsan İnsanadır. Toplam 26 adet kitap yazmıştır. Ayrıca Canan Dila’nın İnsanı Ararken adlı kitabı Doğan Hoca’nın hayatını anlatmaktadır.

    Amerikada’ki görevinden emekli olduktan sonra Türkiye’de yaşamaya başladı. Kitap yazmaya devam etti. Bunun yanı sıra seminerlere konferanslara ve tv programlarına katıldı. Önceliği ise hep kitap yazmaktı. 

   Yaşayışıyla, kitaplarıyla hepimizin hayatına dokundu ve takdirini topladı. Birçok farklı görüşten insanın saygısını kazandı. Ülkemizin çok değerli ve nadide insanlarından biriydi. 16 Şubat  2021 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 

Işıklar içinde uyu Doğan Hocam. Seni hiç unutmayacağız.

Kaynakça: 

http://www.dogancuceloglu.net/yasam-yolculugu/

Anneler Günü Videosu: https://youtu.be/k0vdhtP2Vf4

Alıntılar :

Etrafında kimseyi bulamamak zor, içinde kimseyi bulamamak ise daha zor.

İnsanın kaçamayacağı en büyük otorite kendi vicdanıdır.

Kim olduğun o kаdаr bаğırıyor ki, nе dеdiğini duyаmıyorum.

Ben şu anda çocuklarımdan ayrıyım, torunlarımdan da. Onlar Amerika’da yaşıyorlar. “Değer mi?” diye kendime sorduğumda, “Evet,değer!” diyorum. Çünkü şu anki bakışıma göre Amerika’da üç torunum varsa Türkiye’de üç yüz bin torunum var.

Ölüm değil beni korkutan! Boş bir yaşamın ardından varacağım yer olması sıkıyor canımı.
Nedir ki? Kırk yıllar, elli yillar, billahi çok değil!
Hele hele çizilen bu yolda ,bize hiç gelir. Ne beklersin yaşamdan çorbacı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mihriban Pekgöz<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF