Pop Art’ın Saykodelik Yüzü

7 dk


            Pop Art’ın öncüsü  Andy Warhol ve saykodelik rock öncülerinden The Velvet Underground. İkisinin ortak bir noktada buluşmuş olması biraz ilginç olsa da ortaya çıkaracakları şey kimsenin beklemediği bir sansasyona yol açacaktır. 1967 yılında grup elemanları pek de normal karşılanamayacak bir albümün temellerini atmışlardı.  Deneysel performans duyarlılıkları uyuşturucu bağımlılığı fuhuş sadomazoşizm ve cinsel sapkınlık…  Bütün bu konuları bir arada toplayan bir albüm düşünün.  Herşey bir  kenara, albüm kapağını yapan kişi de Andy Warhol olsun. 2 savaş atlatmış Amerika’nın çok da iyi bir durumda olmadığı o zamanlarda ortaya çıkan farklı inançlar, gençlerin  tüketim  toplumunu yoğun bir şekilde  eleştirmesine sebep oluyordu. Bu da yeni gruplar, yeni albümler ve sert eleştiriler anlamına geliyordu. İşte Velvet Underground tam da burda karşımıza çıkıyor. 

             Andy Warhol bir şekilde The Velvet Underground’u keşfettikten sonra grubu beğenip, grup menajerliğini ve yaptıkları albümün prodüksiyonunu üstlenmiştir. Ancak garip olan şudur ki Andy Warhol’un  müzik ile herhangi bir  bağlantısı yoktur. Kendi deyimiyle sanatı ticaret aracı olarak gören birisi, neden çok da ünlü olmayan bir grubun yükünü sırtında taşısın ki?.  Albümün çarpıcı olması bir yana Warhol’un tabikide bu gruptan bir beklentisi daha vardı. O da arasının pek bir sıcak olduğu model Nico’nun albümde şarkı söylemesiydi. Grup bunu net bir şekilde reddettikten sonra yalnızca  Nico’nun adına albümde yer vererek Warhol ile anlaşmayı  sağlıyor. 

              Albüm, şarkılar ve kapağıyla beraber çok büyük eleştiri topladığından 1 yıl gecikmeli olarak piyasaya çıkmıştır. Tamam, şarkıların içeriğinin eleştirilmesi normal ancak albüm kapağındaki sorun neydi? Bu ikonik  pop art eserinde  göz gezdirdiğimizde  beyaz arka plan üstünde bir  muz ve altında Andy Warhol’un adının yazılı olduğunu görüyoruz. Albüm kapağında muz kullanılması  nasıl bir sorun yaratabilir ki diyebilirsiniz?  Düşündüğünüzün aksine  bu muz yalnızca  basit bir muz değil. Keskin zekası ile muzu soyulabilir kılan Warhol, kabuğun içerisindeki muzu da ten renginde tasarlamıştır. Albümün alt metni de düşünüldüğü zaman Warhol’un da cinsel göndermeler yapması kaçınılmaz  bir durum gibi gözüküyor.  Albümün çıktığı dönemde Beatles, The Doors, David Bowie  gibi ünlü isimler de albüm çıkardıklarından The Velvet Underground beklenen ilgiyi maalesef ki görememiştir.  Toplamda yalnızca 30 bin albüm satabilen grup derin bir üzüntüyle karşı karşıya kalmışır. Gereken ilgiyi o dönemde göremeseler  de en iyi saykodelik rock gruplarından birisi olarak adını önemli grupların arasına yazdırmışlardır. Ve hala bu gün bile Venus In Furs şarkısıyla bizleri karanlığa hapsederken yanında eşsiz bir müzk zevki sunabiliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Celal Dikmeci

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF