Plaza Dili 101

5 dk


  Bugün saat 10.00’da set ettiğimiz meetingde çok önemli konuları discuss edip bir brain strom oluşturup maksimal fayda oluşturacağız. 

  Yukarda yazılı paragrafta birşey anlamadıysanız korkmayın. Sizde bizim gibi halktansınız. Çünkü bu dili anlamak için plaza da çalışmanız gerekmekte.

  Aslında bu dili plaza dili diyerek plaza ve iş hayatına da indirgememizde yanlış bir yaklaşım olacaktır. Günlük hayatta da benzer şekilde anlamsız bozulmuş yabancı kelimeler ile benliğini kaybetmiş bir Türkçe kullanılmakta. Özellikle gençler arasındaki bir başka sorun ise dilin aşırı argoya kayması. 

  Onun için bu dile aslında uydurukça da diyebiliriz. Tabii olarak dil ve edebiyatta canlı bir organizma farklı dil ve kültürlerden etkilenmesi çok doğal ama bu dilbilgisi kurallarından bağımsız kök bir yabancı kelimenin alınıp Türkçe anlamı yerine monte edilmesi ile olmaz. 

  Uydurukça dediğimiz dilin temeli her hangi bir dil bilgisi ve imla kuralı olmadan konuşma esasına dayalı tabii buna birde yabancı kelimeleri Türkçe anlamları yerine koydun mu tamamdır. Sizde bu dili konuşmaya başlarsınız. Ama en önemli detay marka bir kahve firmasının ürününde elinizde gezdirdinizmi evriminizi tamamlamış olursunuz. 

  Günümüzde bazı yerli firmalar da uydurukça dili ve edebiyatına karşı bir savaş başlamış durumda bu tarz konuşmaları yapanlara konuştuğu yabancı kelime kadar para cezası verilip toplanan paralar ile okullara sözlük ve kitap desteği verilmekte. 

 Benim şahsi fikrim bu tarz yaptırımların artması çünkü dil ne kadar bozulma meydana gelirse toplumda da o kadar bozulma meydana geliyor ve bizde ah nerede o eski günler diye konuşmalara devam ediyoruz.

  Özellikle bu yazıyı okuyan okuyucularına kendileri ve çevrelerinde bu farkındalığı oluşturmaları çok önemli… 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Oktay Evrensel

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF