Pınar PAKOĞLU ile Müzik Hakkında Bilgiler…

Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir. Mustafa Kemal ATATÜRK10 dakika


1- MÜZİĞE OLAN İLGİN NE ZAMAN BAŞLADI?

Aslında çok küçükken babam sayesinde ilgim başladı diyebilirim. Evimizde hep plaklar, müzik setleri, kasetler vardı. Onlara bakarak onlarla uğraşarak büyüdüm. Daha sonra şarkı dinlemeyi ve eşlik etmeyi ne kadar sevdiğimin farkına vardım ve serüvenim böyle başladı…

2- PEKİ SENİ BU NOKTAYA GETİREN UNSUR DOĞUŞTAN GELEN YETENEKLERİN Mİ YOKSA SIKI ÇALIŞMAN VE AZMİN Mİ?

Aslında daha çok yetenek beni gaza getirdi. Çok daha sonra çalışıp tamamen bu mesleğe odaklanmaya karar verdim.

3- ENSTRÜMAN ÇALMAK SENCE İNSANDA BELLİ PÜF NOKTALARI GEREKTİRİR Mİ YOKSA HER İSTEYEN ENSTRÜMAN ÇALABİLİR Mİ?

Çalgı kolay bir meziyet değil bana kalırsa. Çalgı çalabilmek için de el, boyun ve vücut özellikleri göz önüne alınıyor. Üflemeli çalgılarda dil diş yapısına bakılıyor. Yatkınlığa göre tercihlerde bulunuyoruz. Ancak bunun bir de duyum yönü var. Yetenek ve ritim algısı olmalı ki birey o o çalgıyı çalabilsin.

4- ŞARKI SÖYLERKEN İNSANLARA İYİ GELMEK VE RUHA HİTAP ETMEK SENDE NE GİBİ HİSLER UYANDIRIYOR?

İnsanı çok mutlu eden bir şey insanlara hitap etmek. Herkes her sesi beğenmeyebilir ama herkesin bir tarzı kesinlikle vardır. Amaç ses tonundan daha öte insanların tarzına isteğine hitap edebilmek. Eğlenebilmek, gerekiyorsa ağlatıp hatırlatabilmek…

5- ÜNİVERSİTEDE KATILDIĞIM BİR KONSERİNDE SAHNEDE ÇOK PROFESYONEL OLDUĞUNU GÖRDÜM. HEYCANINA YENİK DÜŞMEMEN VE KALABALIK ÖNÜNDE İYİ PERFORMANS GÖSTERMENDEKİ EN BÜYÜK ETKEN NEDİR?

Aslında biraz alışkanlık ama konserde hocam ayrı çalan arkadaşlarım ayrı hepsi bana güç verdi. Hepsi profesyonel insanlar bunun için olaya daha iyi adapte olmam gerekirdi. Kendine güvenmek böyle heyecan gerektiren işlerde çok önemlidir. Kendine güvendiğin zaman her şeyi o anki en iyi haliyle yaparsın.

6- HERKES KENDİNCE ŞARKI SÖYLER AMA HERKES TARAFINDAN BEĞENİLMEK ZORDUR. SEN ÜZERİNDE BEĞENİLME KONUSUNDA BİR BASKI HİSSEDİYOR MUSUN?

Aslında herkes beğenilip takdir görmek ister. Hepimiz olumsuz eleştiriye üzülürüz ama zevk farklı bir şey ve her gün onlarca insana hitap etmek zorundayız. Hiçbiri birbirine benzeyen yapıda insanlar değiller. Yapılan işi biri çok beğeniyorken başka birisi abartı bulabiliyor ya da bir başkası daha farklı bir şey isteyebiliyor. Herkesin istediğini yapmak çok zor onun için sen kendi istediğin gibi yapmaya çalışıyorsun artık ve onlar seni o şekilde kabullenmeye mecbur kalıyorlar. Önceden tabii ki baskı oluşuyordu çünkü çok toydum ama zamanla o baskıyı üzerimden attım diyebilirim.

7- PEKİ MÜZİĞİ HAYATINDA İŞ OLARAK MI YOKSA SANATINI VE DUYGULARINI İCRA EDEBİLDİĞİN BİR PLATFORM OLARAK MI GÖRÜYORSUN?

İlk başladığım zamanlar sanat ve duyguyu daha çok hissediyordum ancak bu durum zamanla hem karnımı doyuracağım hem ruhumu doyuracağım bir iş haline dönüştü. Başta iş ve para odaklı bakmıyordum çünkü o durum beni mutlu ettiği için ilgileniyordum. Ama zamanla beni mutlu eden şey aslında cebimi doldurmamda bana yardım etmeye başladı. Bu sayede hem mesleğim oldu hem de yapmaktan keyif aldığım bir hobi oldu.

8- SON OLARAK MÜZİK HAKKINDA OKURLARIMA VEREBİLECEĞİN TAVSİYELER VE PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Müzik kendini daha açık bir zihinle daha eğlenceli biçimde ifade etmek bana göre. Çok güzel bir çevrem oldu. Çok başarılı insanlar tanıdım. Çok değerli insanlardan çok değerli şeyler öğrendim. Bence herkesin hayatına katması gereken bir şey müzik. Her bireyin de hayatının bir bölümünde ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Cesaret gösterin ve kesinlikle emek verin. Hayatınızın değiştiğini göreceksiniz. Şarkılar da çalgılar da size dost olacak ve siz onları bir daha asla bırakamayacak kadar çok seveceksiniz…

Değerli röportajından dolayı Pınar Pakoğlu’ya çok teşekkür ederim. Hayatınızın her anında müzik olması dileğiyle… Sağlıcakla kalın 🙂


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF