Pesketaryen Beslenme

10 dk


Hayat kurtaran beslenme şeklimi burada anlatarak "sağlıklı beslenme" elitizmine bir selam gönderelim.

Sağlık, sağlıklı üretimden tüketişle mümkündür. 

"Sağlıklı besleniyorum" adıyla vegan ve vejetaryen faşizmine tanık olanlar olmuştur.

Benim doğal gelişti. Kırmızı ve Balık hariç beyaz et tüketimi zaten elzem değildi. Asya, Güney Asya seyahatlerimde daha da belirgin oldu. 

Muz kızartmaları, sebzeli noodlelar, pirinç ve soya sütü ile geçti zamanım. Egzotik Güney Asya meyveleri de çok destek oldu yeme şeklime. 

Balığın hayvansal proteinine ve sağlıklı doğal yağlarına, beynin ihtiyaç duyduğu, gerçekçi bir yaklaşım.

Vegan faşizmine anlatamadığım birkaç durum var. İnsan olarak zararlı bir organizmayız. Çok tüketiyor ve işimize yaramayan her şeyi yok ediyoruz. 

Evcilleştiremediğimiz ya da gıda olarak faydalanamadığımız her canlının soykırımını yapıyor, yaşam alanı bırakmıyoruz. 

Balık önemli, "hayvan yemem ben yazık ona" bakış açısını hiç samimi ve insani bulmadığımı açıkça belirteyim. Hayvansal beslenmeyi tüm dünya bıraktığında, çiftliklerde besi bitecek ve doğal ortamlarını yok edecekler hayvanların. 

Ve sen "hayvan yemedim ben yazıktı onlara" diyerek bi minik vicdan temizlerken, bunun asıl sebebinin insanın zararlı organizma kodlanmışlığının önünde "denge savaşçısı" olmayışınla sorumlu olacaksın.

Denge; canlı yaşamı savunuyorsan, buna dair çözümler üretip, dev milli doğal alanlar yaratmanla mümkün.

Çocuklara özellikle "hayvan yemeyeyim ben" kodlamasıyla onların gelişimine zarar verici bir diyeti baskılamamanla mümkün.

Zeka her şeyiniz ve beyin hayvansal yağlara bilimsel olarak ihtiyaç duyuyor. "etçil ve otçul" bir hayvansın. 

Evet, vicdanı olan bir organizmasın. Yaklaşık iki yıl, sadece güvenli bulmadığımdan, kanatlı ya da küçük baş büyük baş herhangi bir hayvan tüketmedim. Balık her hafta öğünlerime ekledim. 

Sağlıkla beslenmek "aman nasıl da sağlıklıyım" demek için bir tercih yapamam.

İnsanı iyileştirmeyen, algıyı dönüştürmeyen bir varlığın "hayvan sevgisi" algısını samimi bulmuyorum.

Aksine, çok çiğ.

Beslenme şansı olmayan insanlar var yer yüzünde. O insanlara su kuyusu açtıramayan ya da konserve gıda gönderemeyen ama "yazık o kuzuya" diyen sen. 

Hepsi sinirli veganların. 

Eksik beslenme buna sebep olur. Eksik uyku da sinir yapar. 

Şimdi, henüz her şey bitmemişken, henüz temiz balık, doğal et, doğal havuç ihtimalimiz varken, bu tip tüketim ve üretim için uğraş verelim. 

Sebzeler, olgunlaşıp gıda olup vücudunda evrimleşiyor. Başka, faydalı bir varlığa dönüşüyor (faydalı bir varlık yediyse tabi, çoğu insan bir inek kadar ya da saksı çiçeği kadar faydalı değil yaşama, sadece kendilerine faydalılar). Et ve balık da öyle faydalı bir varlıkta yaşam olduğunda, o faydalı varlık tüm et  endüstrisine insancıl bir devrim yaratabilir. Yediğine dönüşürsün, özgür bir balık benim bedenimde, ben o balıkla fayda ve ekosistem döngüsünde buluştuğumda, avlanma yasakları, sürdürülebilirlik ve okyanusların temizlenmesi üzerine proje üretiyorum.

Aşırı her tüketim zararlı, doğal ve dengeli tüketim ise sağlıklı beslenmenin asıl adı. 

Moda, popülarite hepsinin aşağılık bir yapısı var… 

Benim de aşağılık bir tarafım var: Zeka faşizanlığı yapıyorum. Çünkü bence, yeryüzünü aptallık ve popüleri takip yakıp yıkıyor. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

N.söz Uçar

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Nasil vegan dusmani oldum ve sadece elestiri uzerinedir bagnazlik ve yuhalayan laflar ile yontulmuştur diye baslik atilmasi daha uygun olurmus nerden baksan dusmanlik subjektif bakis acisi yok nefret kusuyor bir diyet ismine devlet yonetme bicimi benzetmesi hos degil asyaya giden isterse kopek de yer domuz da inanc ozgurlugu siz yaratirsaniz var olur bagnazlik her görüşte çıkabilir biraz ortadan bakin yapici olun

    1. Faşizm , diretmelere yani zorlamalara ve manipülasyonlara da kullanılabilir. Sivri bir dille, vegan direnişin bir popüler kültür malzemesi, “hayvana yazık” düşüncesinin de kibir olduğunu düşünüp , vurgulamış bir yazı okudunuz. Hoşunuza gitmemesinden hoşlandım.

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF