Pavyon

10 dakika


PAVYON

“-Benim burada ne işim var diyorum.

-13 yaşımda yurttan kaçtım, babamın sevgilisi götürdü de başladım.

-Yurttan çıkan çocukların 20 yaşına kadar iş edindirilmesi varmış, bilmiyordum.

-Bilsem işim olmazdı buralarda, isteyen istediğini yapar da parayla birlikte olunan insanlar yok. Sadece oyun var, oyun havası var.

-Çok para tabi gecelik 500 yevmiyemiz var.

– Eskidenmiş senetle borçlandırma, şimdi sadece 5000lik sözleşme yapıyorlar. Başka mekana gitmeyelim diye…

-Paranı tutarsan , tutarsın. Dört beş tane evi olan var , seviyor alemi ; geliyor çalışıyor hala.

– Evini arabanı alırsın.

-Paranı elinde tutarsan

-Para

– Çok acılar çektim çocukluğumda

-Para

-Çok para

-Kimsem yok, çok para.

-Haftada 3500 lira

– Gecen gündüzün yok. Yarı açık cezaevi, bir sabah görüyorsun gökyüzünü mavi.

-Para , para…”

(Ankara pavyonlarından Kara Ece röportajından. )

Dünyanın her yerinde farklı adlarla yaşayan içkili mekanların kültürel konsept yarışları… kıta kıta adları var Redlights, Stripclubs , Pavyon…

İnsanı insanlığından alan ne varsa “para “ adı altına alınmış çeşitli başlıklarda. Kurtuluşun, mutluluğun para aracılığıyla geldiğine inanılan kocaman bir yalan.

Şu sıralar, neredeyse tüm içerik üreticileri “pavyon emekçisi” kadınlarımızı ağırlıyor.

Kadıköy’de bir gün , bol kot pantolonum , babamın deri ceketi geçirip üstüme   kaşlarımı iki katı yapıp pis bir bereyle pavyona girdim, barmaid hanımlardan birinin yanına oturup izledim.

Pavyonun Erkek tipolojisi, tek varlığı şiddetle ya da şiddetli yollarla kazanılmış büyük paralarını “kendilerine ve ailelerine” katkı olmak yerine : arzu tatminine harcayan insanlar. Çok rica ettim o abladan,” abla yazacağım dedim, gece ilerlemeden sadece biraz gözlemleyeyim” … 9’dan 10.45 e kadar izledim. İlgi  de çekmedim. O abladan duyduklarım klasikti; erken yaşta çocuk sahibi olan, şiddet dolu hayatından kaçan,  “çok para” peşinde…Batı kültürünün içkili mekan konseptlerini sevmeyenler için düzenlenmiş rock bar karşısındaki “pavyon” konseptli bu mekan aslında; şiddetle kazanılmış olanın , fazlalık paranın aklanmasının bir kanalı. Her yerde, tüm barlar sokağında muadili bulunan bir konsept. Kültür mü? Evet, yol belli… fazla paranın, kayıtdışı paranın kayıtlı hale getirilebilmesi kapısı. Neden sizce merkezi ANKARA? Merhaba , yolsuzluğumun başkenti…

Peki kuzular? Yani o kalbi aslında çocuk kalmış fakat zekası kurnazlıkla eğitilmiş ve bir kurnaz haline getirilmiş insanlar?

Araçlar, aracılar… Ve Napolyon’dan kalma çok özlü söz “PARA PARA PARA” ne yapacaksın o parayla? Ev aldın,yurt aldın,tarla aldın… Sevgiyle sınanan ömrün, paranın aldıklarıyla doyar mı?

Pavyonda yetmedi  sömürülmeleri ; moda oldular : Sosyal medya fenomenlerinin “Metallica- Turn the Page  “ klibinin , gerçek kahramanlarını bulup,  sunup, beğeni ve tıklanmayla bir ömür para kazanmalarına da vesileler… Onlar için anlamı nedir , bilmiyorum. 

Fark yok. 9-6 patronuna çalışıp hayata tek bir katkısı olmayan emekçi ile akşam 9 sabah 6 çalışan bir pavyon emekçisinin birbirinden hiç bir farkı yok. Hepsi bir şeyler aklama uğraşında. Bir taraf malum, daha güvenli bir biçimde patronunun kasasını dolduruyor, diğeri daha az güvenli bir biçimde patronunun kasasını dolduruyor.

Kadıköy’de rock bar karşısında bulup daha başlamadan  gözlemlediğim mekan ; güzel kızların, ihtiyacı olmayan her şeye ulaşmak üzere kodlanıp, sarhoş olduklarında, kendilerini riske edebilecek kadar ağır bir işçilik sergileyip, kara paraları, eğlenceyle akladıkları bir yer olarak aklıma kazındı.

Cesaret , iyi bir öğretmendir. Kendini koruyabilen her pratik zeka, mutlaka görünmez olup, bir durup izlemeli olan biteni.

Zeka , anlamlı ve güvenli bir hayat için yeterlidir.

Çok para kazanma yolu olarak pavyonda dansçı ya da garson olmayı seçebilirsiniz. Kara Ece röportajında bol bol genç kızlardan mesaj aldığını da belirtti “abla çok para varmış, abla, çok para” . Ah ya! Rock bar’da garsonluk yaparak daha az insanlığınızdan olursunuz. Ben o yıllarda banka sınavlarını kazanmıştım, param da gayet iyiydi. Bir kaç hafta ders çalışsanız , daha az insanlığınızdan olursunuz.  Ortak noktaları da var üstelik. Banka’da da kapıda silahlı güvenlik var ve müşteri sana küfredebiliyor. Parayı değil, kendinizi seçebilseniz keşke. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

N.söz Uçar<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF