Pandemi Sürecinde Değişen Moda Dünyası

Tüm Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs salgını teker teker tüm sektörleri etkisi altına alırken Moda Dünyasını da es geçmedi. 2 dk


Tüm Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs salgını teker teker tüm sektörleri etkisi altına alırken Moda Dünyasını da es geçmedi. Moda sektöründe köklü değişimlere yol açan pandemiyle birlikte moda dünyası dijital hayata taşındı.

Moda defileleri 1950’li yıllardan beri sürekli olarak devam etmişti ancak 2020 yılının Mart ayından itibaren bu defileler ertelenirken aynı zamanda yeni bir yöntemle hayatımıza geri kazandırıldı. Bu yöntem “Dijital Defile” olarak adlandırılıyor. 

Çoğu marka pandemi sürecinde koleksiyonlarını dijital ortama taşırken aynı zamanda bu yöntem fazlasıyla takip edilmeye başlandı. Dijital defileler canlı olarak izlenebilirken aynı zamanda kayıt altına alınıp daha sonra da izlenebilme özelliğine sahip. Defilelerin sevilmesinin başka bir sebebi ise herkese açık bir platformda gerçekleşmesi. Bu sayede modaya ilgi duyan her insan bu defilelere katılabilme şansı yakalıyor. 

Defileler çevrimiçi dünyaya taşınırken aynı zamanda bazı markalar bu dönem de internet siteleri üzerinden satışlarında manken kullanmadı. Markaların bu tutumunu kimi kesim beğenirken, bir kesim de beğenmedi. Markalar bir başka yöntem olarak da internet sitelerinde "İnfluencer" yönetimi kullandı. Bu yöntemle birlikte birçok micro ve macro influencer yeni iş olanakları kazandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sinem Durmaz

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF