Özdemir Asaf’a Muhteşem Eser Yazdıran Kadın

Perspektif dergi10 dakika


  Sevgili telgiraf okuyucusu, aslında çok bilinen şarkı haline getirilmiş bir Özdemir Asaf şiiri Lavinia’ya yakından bakalım. 

  Öncelikle Lavinia kelime anlamı olarak hayalimdeki muhteşem sevgili demektir. Ayrıca lavinia bir çiçek ismidir ve diğer adı ölüm çiçeğidir. Peki asıl konu Özdemir Asaf’a yıllar sonra bile aşıklara ilham verecek kadar güzel bir şiir yazdıran muhteşem sevgili kim? 

   Laviniamız 1925 doğumlu yaşadığı dönemde dillere destan bir güzelliği olan Mevhibe Meziyet Beyattır. Mevhibe hanım bürokrat bir babanın kızıdır. Kültürlü ve Eğitimli biridir. Ama en önemlisi güzelliği ile erkeklerin aklını başından alması ki Mücap Ofluoğlu ondan bahsederken “Mevhibe, güzelliğiyle çevresini etkilemiş, sevgilileriyle, şiirlere yansıyan çekiciliğiyle ünlü bir şairimizin ‘Lavinia’sı olmuştu.” der. 

  Güzel’liği de lafta değil, öyle ki sadece Özdemir Asaf’ın Lavinia’sı olmakla kalmamış; aynı zamanda yazar Oktay Akbal’ın ‘Hisya’sı olmuş aşk konulu hikayelerinde. Şair dünyası ile tanışması da böyle olmuş zaten. Oktay Akbal yakın dostu Özdemir Asaf’tan bahseder kimi satırlarında: “Bir aralık aynı sevgiliye tutulmuş gibiydik. Rüzgar der demez saçlarının dağılmasını istediğimiz bir sevgili. Bu insanı biz bütün şiirlerimizde, yazılarımızda, ilk gençlik düşlerimizde aradık, bulmaya çalıştık. Kâh bulduğumuzu sandık, kâh elimizden kaçırdık… Bazen Özdemir’le karşılıklı oturur, ya da sokakta uzun uzun yürürdük. Tek kelime konuşmadan… Ya da konuşurduk. Maçtan sinemadan en ufak şeylerden… Üzerine söz edilince sanki büyüsü kaçacakmış gibi bazı konulardan uzaklaşırdık. Bunları konuşmadan yaşardık.” Lakin Asaf’ın öyle bir ‘güzellik’ tanımı vardır ki, Lavinia’nın güzelliğine bakış açısını anlamak için kafa yormak lazımdır. Buyrun, varın siz düşünün. 

  En yakın arkadaşı Melda Kaptana anılarında Mevhibe Beyat’tan bahseder; anlattığına göre Mevhibe, yalnızca Lavinia ve Hisya değildir: “Laleli’de Harikzadegan Apartmanlarının kapısında buluşup konuşan delikanlıların Violetta’sıydı. O sıralarda ünlü olan bir tangonun adıydı bu ve delikanlılar, Mevhibe onlara gülümseyerek geçerken ıslıkla bu melodiyi çalardı. Güzel Sanatlar Akademisi’nde okurken mimar arkadaşları ona Gilda diye seslenirdi. Rita Hayworth’un o yıllarda gösterimde olan ve büyük beğeni kazanan ‘Gilda’ filminden mülhem… Adalet Cimcoz da Marilyn Monroe’ya benzettiği için onu ‘Marlin’ diye çağırırdı.” “Niçin bu kadar aşığı vardı?” sorusuna ise şöyle cevap vermiş Melda Kaptana: “Korkunç bir sezgi gücü vardı Mevhibe’nin. Yüzünüze bakar bakmaz sizi tanır, anlar, ruhunuzun en derin köşelerine kadar kavrardı. Küçücük bir bakıştan, mimikten, jestten tüm karakter haritanızı çıkarabilirdi. Özdemir Asaf bu yüzden bir keresinde ona ‘Öldürmekten daha beter anlıyorsun insanı.’ demişti. Çok keskin gözleri vardı.” Bu kadar aşığı olan Mevhibe Beyat ise son günlerinde, sadece iki kişiyi çok sevdiğini söylemiş bir mektubunda: “Hayatımın iki büyük aşkından biri ressam Edib Hakkı Köseoğlu, diğeri malumunuz İlhan Selçuk.” İlhan Selçuk, Lavinia’nın ilk eşi; Asaf için bu bile yetmiyormuş gibi, daha sonraları iki evlilik daha geçiriyor Beyat.

  Peki Asaf, duygularını neden hiç açmamıştı Lavinia’sına? Rivayete göre, üniversitede öğrenciyken yazmış bu aşkını sonsuz kılacak şiirini şair. Sonrasında açılan bir yarışmaya göndermiş, ve kazanmış da… Kazandığı yarışmada şiirini okurken, şiirin kendisine yazıldığından bihaber olan nam-ı diğer Lavinia da salondaymış; ama Asaf şiiri okurken salonu terk etmiş. Çok kırılan şair, Lavinia’ya duygularını hiç açmamış. Bu, Asaf’ın sevmeye devam etmesine engel miydi? Hayır, kendi deyimiyle o, sevmekten hiç borçlu çıkmamıştı. Asaf’a göre herkesin bir hikayesi vardı, ama herkesin bir şiiri yoktu; ve bu adressiz mektup misali şiir, Asaf’ın ‘Gitme!’ diyemediği Lavinia’sının, Mevhibe Beyat’ın şiiriydi. Hikaye burada bitti; ama Lavinia, sonsuza kadar yaşayacaktı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Oktay Evrensel<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF