Onur KISACIK ile Fotoğrafçılığa Dair Her Şey

Rastgele çekildiğimiz fotoğraflar daha güzel çıkıyor, tıpkı tesadüfen tanıştığımız insanlar gibi. Ara GÜLER13 dakika


1- FOTOĞRAFÇILIK YAPMAYA SENİ YÖNLENDİREN EN BÜYÜK ETKEN NEDİR?

Karşı komşumuz fotoğrafçıydı. İlk başta onun isteği üzerine yanında personel olarak bu işi yapmaya başladım. Daha sonra bu mesleğin benim kumaşımla örtüştüğünü kendimce farkedince ilgim arttı. Komşumuz beni bu işe heveslendirmeden önce lise döneminde okula ait olan fotoğraf makinesi ile okul organizasyonlarında amatör olarak fotoğraf çekimi de yapıyordum.

2- MESLEĞİNDE SENİ EN ÇOK ZORLAYAN UNSUR YA DA UNSURLAR NELERDİR?

Genellikle damatlar olduğunu söyleyebilirim. Herkesin de bildiği üzere biz erkekler fotoğraf çekinmeyi fazla sevmeyiz. Bu da doğal olarak fotoğraflarımıza yansıyor. 

Ayrıca salon çekimi yapan fotoğrafçılar için konuşacak olursak bir personel çalıştırırken personelin, müşterinin ne istediğini çok anlayamaması bunun sonucunda bazı müşterilerden şikayet gelmesi ve dış çekimlerde yağmurlu havalar yüzünden yerlerin çamur olmasından dolayı gelinliğin kirlenmesi gibi sebepler beni en çok zorlayan unsurlar diyebilirim.

3- FOTOĞRAFÇILIK BAKTIĞINDA BİR SANAT İŞİ. SEN BU MESLEĞİ SANATIN İÇİN Mİ YOKSA PARA İÇİN Mİ YAPIYORSUN? BU İŞE GİRENLER SENCE HANGİ TARAFI SEÇMELİLER?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu iş para için yapılmaz. Sürekli bir yeniliği ve fotoğraf dünyasını yakından takip etmek bu işin olmassa olmazları. Bu da ilgisi olmayan bir insanı doğal olarak sıkar ve üzer.

Örnek verecek olursam her sene yeni pozlar ayarlamanız gerekiyor. Biz genelde çektiğimiz fotoğrafları sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıyoruz. Bu da rakip firmalar tarafından fotoğraflarımızın kullanılmasına ve pozlarımızın önemini yitirmesine sebep oluyor. Bu yüzden her sene yenilik yapmak zorundayız. Bu işi para için yapacak olanlar en fazla birkaç sene yapabilirler. Çünkü hem kendileri sıkılır ve mutsuz olurlar hem de bunu fotoğraflarına yansıtırlar.

Bu işe girenlere söyleyeceklerim bu meslekte çok ciddi ve büyük kurallar yoktur. Her şey hayal gücünüze ve objektifinize bağlıdır. Daha önceki çekilen fotoğraflardan esinlenebilir, hayal gücünüzü geliştirebilir ve kendinizi bu işe adayabilirsiniz.

4- GELECEK VADEDE FOTOĞRAFÇILARIN PİYASADAKİ YERLERİNİ NASIL GÖRÜYORSUN?

Şu anki duruma bakacak olursak iş saygınlığını kaybetmiş durumda. İnsanlar yanlış şeylere değer veriyor. Mesela bir düğünde bana soracak olursanız müzisyenden önce fotoğrafçıya değer verilmesi gerekiyor. Çünkü ilerleyen zamanlarda geriye dönüp baktığınızda size o günleri hatırlatacak tek şey fotoğraflarınız ve video kayıtlarınız olacak. Sandalye giydirmeleriniz, müziğiniz, gelinliğiniz 3 saatlik fakat fotoğraflarınız ömür boyu sizlerle…

5- BU İŞE YAKIN ZAMANDA GİRMİŞ BİRİ OLARAK ÖĞRENECEĞİN ÇOK ŞEY OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR MUSUN?

Bu işte bir öğrenme sınırı yoktur. Teknik bilgi olarak bir yerde gelişiminiz durur. Sadece hayal gücünüzü geliştirebilirsiniz. Bu işte kendinizi iyi bir konuma getirmek ne çok iyi makinelerle ne de çok ders alıp çok makale okumakla olur. Bu konuda usta Ara GÜLER'in çok anlamlı bir sözü vardır: "EN İYİ MAKİNE EN İYİ FOTOĞRAFI ÇEKSEYDİ, EN İYİ DAKTİLOYA SAHİP OLAN EN İYİ ROMANI YAZARDI…"

6- BİR FOTOĞRAF ÇEKERKEN, FOTOĞRAFTA OLMASI GEREKEN 3 ÖZELLİK SENCE NEDİR?

Düğün fotoğraflarında 3 özellik sayacak olursam; fotoğrafın doğal ve samimi olması, gelin-damadın birbirleriyle olan uyumu ve fotoğrafın mekandaki konseptin göz önüne alınarak çekilmesi olduğunu söyleyebilirim.

7- DÜĞÜN KONUSU AÇILMIŞKEN SORMAK İSTEDİĞİM BİR DİĞER ÖNEMLİ KONU DÜĞÜNDEN ÖNCEKİ FOTOĞRAFÇI SEÇME KISMI. SENCE BİR ÇİFT DÜĞÜN FOTOĞRAFÇISI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

İlk olarak gelin ve damadın fotoğrafçıyla resmiyetten ziyade samimi olması gerekir. Bu çok önemlidir. Çekimi yapacak kişiyle gelin damadın daha önceden görüşmesi, gelin ve damadın ne istediğini söylemesi ve fotoğrafçınında o isteklere karşılık verip veremeyeceği konuşulmalıdır. Daha önceden samimiyet kurulmuş kişilerle daha güzel fotoğraflar çekinileceği aşikardır. Samimiyet ve doğallıktan uzak ilişkiler fotoğrafıda etkiler.

8- SON OLARAK MESLEĞİNDE BANA VE OKURLARIMA VEREBİLECEĞİN TAVSİYELER NELERDİR?

Son olarak diyebileceğim tek şey geriye dönüp baktığınızda size anılarınızı hatırlatacak en önemli ve en değerli şey fotoğraflarınızdır. O yüzden hayatınızın her anında bol bol fotoğraf çekinmeyi ihmal etmeyin. Sağlıcakla kalın… 

Değerli röportajından dolayı yakın dostum Onur KISACIK'a teşekkür ederim. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF