Once Upon a Time…in Hollywood İnceleme

10 dakika


Film Adı : Once Upon a Time… in Hollywood (Bir Zamanlar Hollywood’da)

Yazan ve yöneten : Quentin Tarantino

Oyuncular: Leonardo Di Caprio , Brad Pitt , Margot Robbie

Süre: 2 saat 41 dakika

Not: Bu bölümde spoiler yoktur. Spoiler vermeye başlamadan önce belirteceğim.

Tarantino yine hayranlarından tam not alan bir filmle bizimle beraber. Ülkemizde ise pek beğenilmedi. Beğenmeyen kişiler daha çok “Bir şey anlamadım.” yorumunda bulundular. Gelin önce film hakkında biraz bilgi verelim.

2019 yılında gösterime giren film yönetmen ve senarist Tarantino’nun son filmidir. Oscar’a 10 daldan aday olan filmimiz, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ( Brad Pitt) ve En İyi Yapım Tasarım dallarında Oscar kazanmıştır. Adından da belli olan filmimiz Hollywood’da 1969 yılında geçen bir takım olayları konu ediyor. Filmimiz kaliteli oyunculuklarla göze çarpıyor. Zaten zengin oyuncu kadrosu bize bunun haberini vermişti. Eğer Tarantino filmlerini seviyorsanız bu filmi de bir hayli seveceksiniz. Filmde elbette sıkıldığım zamanlar oldu. Bazı bölümleri daha hızlı işlenebilirdi diye düşünüyorum. Ancak bu durum çok can sıkıcı değildi. İzledikten sonra geri kalan bölümü okumayı unutmayın. Görüşlerinizi belirtebilirsiniz, iyi seyirler.

BURDAN SONRASI SPOİLER İÇERİR.

Once Upon a Time in… Hollywood'un arkasındaki korkunç gerçekler ...

Film Neden Anlaşılmadı/Beğenilmedi ?

Tarantino bazı filmlerinde olduğu gibi bu filmi yazarken de bir olaydan etkilendi. 1969 yılı 9 Ağustos gecesinde hamile Sharon Tate (Margot Robbie’nin canlandırdığı karakter)ve 4 arkadaşıyla evinde katledildi. Ve bu katliam zamanında yankı uyandırmıştı. Katliamı gerçekleştiren Charles Manson liderliğindeki bir komündü. Manson‘ın planı Hollywood’daki zengin ve beyazları öldürtüp, suçu The Black Panthers’ın üzerine yıkmaktı. Tarantino bu acı olaydan esinlenerek mutlu sona bağlamayı çok güzel becerdi. Manson ve ekibini “Hippiler” olarak tanıdık. Elbette filmdeki Clif ve Rick kurgusal karaktarler. Çoğu insan kötü bir son bekliyordu fakat her şey güzel bağlanmıştı. Bu olayı bilen insanlar beğendi bilmeyenler ise beğenmedi demiyorum. Ancak bilerek izleyenlerin daha fazla seyir zevki aldığını düşünüyorum.


Neleri Beğendim ? Neleri Beğenmedim ?

Başta da belirttiğim gibi kesinlikle oyunculuklar muazzamdı. Rick’in film içinde film çekmesi ve ordaki oyunculuk kariyerinin gelişmesi için uğraştığı çaba izlemeye değer. Karavanda kendi kendine sinirlendiği sahne en beğendiğim yerlerden biriydi. Clif’in ise umursamaz tavrı en sevdiğim özelliğiydi. Tarantino daha önce Brad Pitt’e Soysuzlar Çetesi filminde yer vermişti, Leonardo’ya ise Zincirsiz filminde yer vermişti. Bu filmde ise ikisine de güzel roller vermiş. Oscar’a göz kırpan film en iyi film ödülünü Parazit’e kaptırdı.

Beğenmediğim yerleri pek yok aslında. Ama bazı kısımların uzun olması cidden can sıkıcıydı. Örnek verecek olursak Clif’in hippilerle geçirdiği sürede bayağı sıkılmıştım. Ve tabii ki Bruce Lee sahnesi benim de pek hoşuma gitti sayılmaz. Gelin Bruce Lee sahnesini inceleyelim


Clif ve Bruce Lee Kavgası

Clif’in anten düzelttiği sahnede yaşadığı bir anıyı düşünmeye başlıyor. (Kimilerine göre Clif hayal kuruyordu.) Bruce Lee ve Clif kavga etmeye başlıyor ve kavga sonuçlanmadan Clif kovuluyordu. Bu durum film gösterime girdikten sonra epey tartışıldı. Bruce hayranları Tarantinoya tepki gösterdi. Çok tartışılacak bir konu değil ama gündeme oturmuştu. Dahası senaryoda normalde Clif kavgayı kazanıyormuş. Ancak Brad Pitt saygısızlık olacağını düşündüğünden kabul etmemiş daha sonra Tarantino senaryoyu değiştirerek böyle yazmış. Brucee hayranı olarak ben de daha güzel bir şekilde izlemek isterdim.

Tarantinovari

Nerdeyse her filminde gördüğümüz zaman atlama durumu bunda da çok olmasa da bir 6 aylık geleceğe gidiş gördük. Bunun yanında Tarantino filmlerinde iki veya daha fazla kişinin birbirine silah doğrulttuğu sahne var.Bu filmin sonuna doğru neden yok diye düşündüğüm sırada Clif’in elini silah şekline sokması aşırı hoşuma gitti.


Siz de filmle ilgili yorumlarınızı aşağıda belirtiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Silinmiş Kullanıcı<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF