Ölüyoruz, Duyan Var Mı !?

Her gün daha fazla ölüyoruz, artık asıl sorunlarımıza dönelim ne dersiniz!?16 dakika


Farkında mısınız tehlikenin! Gerçi bunu sormuş olmam ne kadar saçma değil mi… Sizler hiçbir şey olmamış gibi hangi ünlü ne giymiş, kim kime aşık olmuş, Covid-19 denen korkunç salgın başımızdayken üniversitedeki olaylara binlerce kişi yığın oluşturup virüse nasıl zemin hazırlamış, bunlarla da yetinmeyip sanki tek derdimiz LGBT haklarıymış gibi üniversite protestolarında kimler rengarenk bayraklarını sallamış, saçma sapan dans etmiş, terör örgütü marşları söylemiş bunlara bakıyorsunuz, daha haksızlığa karşı nasıl protesto yapılır bunu bile bilmiyorsunuz!

Yeter artık bu ülkenin sorunlarını terk ettiği, yeter artık bu kadar aptallık… ÖLÜYORUZ EY VATANDAŞLAR! Her geçen gün yitip gidiyoruz yeter… Şu sese kulak verin artık. Doğayla savaş halindeyiz ve doğa gerçekten isyan ediyor… İçecek bir damla suya hasret kalacağımız günler geliyor bundan büyük felaket mi var, duyun artık bu sesi! 

Çok mu protesto etmek istiyorsunuz! Çocuklarınızın gelecekte bir damla bile su içemeyeceğini bir an olsun hayal edin hadi! Gelecekte su için insanlarla kavga ettiğinizi düşünün. Gerçi siz nasıl düşüneceksiniz ki? Hayatınızda kaç kez susuz kaldınız, kaç kez bu duyguyu tattınız? Merak etmeyin, size büyükleriniz gibi Afrika'daki çocuklardan örnek vermeyeceğim…

Barajlar kurudu, göller kurudu, çiftçi tarlasını susuzluktan süremiyor vs. vs. vs… Alın size protesto etmeniz gereken bir konu! Alın elinize "rengarenk olmayan" bir bayrak, çıkın sokaklara çocuklarınızın geleceğini kurtarın! Bağırır mısınız isyan mı edersiniz bilmem ama her geçen gün ölüyoruz haberiniz yok! Kendi sonumuzu hazırlıyoruz haberiniz yok! 

Yıllardır doğaya yapmadığımız kötülük kalmadı. Buzulları erittik, havayı kirlettik, doğadaki masum canlıların canına kıydık, sonra başımıza bin türlü bela geldi 2020'ye bağladık… TAM BİR KÖR CAHİL GİBİ!

Uyan artık uyan uyan! Ne 2020'si sen 2020'ye şükredeceksin. Çok uzağa gitme, bu gidişle yakında içecek su bulamayacaksın!

O kadar yanlış yapıyoruz ki saymakla bitmiyor… Hakkımızı doğru savunamadığımız gibi hem asıl sorunlarımıza yönelemiyoruz, hem de sanırım ülkece ölmeyi bayılmak zannediyoruz!

Son günlerde bir bakın şu trend olan olaylara… Yok oraya rektör atandı isyan protesto, yok maçlarda hakemler kötü isyan protesto, yok o ünlü bilmem kaç dolarlık arabayla görüntülendi protesto, hatta geçen, "Bülent Ersoy'un çantasında ne var? Açıklandı!" diye bir haber bile okudum… 

Yazık… Gerçekten yazık… Bu ülkenin gelecek neferlerine bir hayat borçlusun vatandaş, bunu unutma sakın! Bu ülkenin küçücük çocukları doğayla, temiz havayla, SUYLA büyür vatandaş! Senin saçma sapan gündem olan aptal tartışmalarınla değil! Bunu anlamadığımız sürece ülkede doğan büyüyen hiçbir çocuğun hakkı bize helal değildir! İnsan olarak doğadaki masum canlıları, çocukları hayattan bezdirmeye hakkımız yok, anlayın artık bunu!

Şimdi demeyin ki bu konuşma çok boş, bu zırvalamalar boşa, her şey düzelecek… Gelin size birkaç örnek vereyim de neye isyan etmeniz gerektiğini belki anlarsınız!

1- TÜRKİYE'NİN KURAKLIK HARİTASI

İyi bakın bu haritaya… Saçma sapan bir olayın gündem haritası olmadığı için ilk bakışta anlaşılması zor! Bu harita Türkiye'nin kuraklık haritası… "Betonlaşan, ağaçları kesen!" güzel ülkemin kuraklık haritası! Bırakın haritanın nemli olmasını, hafif kurak olan bölgelere iyimser yaklaşacağız neredeyse! Ülke genelinde kış aylarındayız ve bırakın kar yağışını, yağmur damlası bile yok! Sonuç çok vahim olacak böyle giderse!

2- (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen: "BU DURUM DOĞAL AFETE DOĞRU GİDİYOR!"''Yağışların azalması meteorolojik kuraklıktır, bunun ardından gelen nehir ve göllerin düşmesi de hidrolojik kuraklıktır. Hidrolojik kuraklık da sulama ve içme suyunda sıkıntı yaşadığımız anlamına geliyor. Üçüncü kuraklık ise tarımsal kuraklıktır. Tohumu ekip sulayacak su bulamadığımız evre, ki bu durum da çiftçiler açısından belirgin bir rekolte kaybına neden olur''

Bu da demektir ki, kıtlık da geliyor! Suyun hayatımızdaki önemine bakın! Tarlalar, ekinler zaten ülkedeki olanaksızlıklar nedeniyle boştu(!), şimdi artık suyun da olmamasıyla tamamen kıtlığa teslim olacağımız günler yakındır…

3- 110 GÜNLÜK SUYUMUZ KALDI! – MANSUR YAVAŞ

"Baraj doluluğumuz %20'ye düştü ve 110 günlük suyumuz kaldı." Bu sözler de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan geldi. Ülke için oluşan sorunlara hep yapıcı yaklaşmasını bilen Yavaş, ne kadar bu duruma önlem alsa da, vahim tablo kötüleşmeye devam ediyor…

Bu ve bunlar gibi daha binlerce bilimsel konuşma ve grafik verilebilir, fakat asıl soru şu: Anlayan var mı?

Şahsen hiç zannetmiyorum… Neden bunlara kafa yoralım ki? Nasıl olsa biri çaresini bulmaya çalışır değil mi? Biz hayatımıza hiçbir şey olmamış gibi devam edelim. Girelim sosyal medyaya durumun vahimliği ile alakalı iki tane twit atalım, çok üzülmüş kahrolmuş sansınlar diye de iki tane ağlayan emoji koyduk mu tamamdır! Bunu yaptıktan sonra bizden muhteşemi, bizden duyarlısı olmaz zaten!

Allah sonumuzu hayır etsin…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Anıl Pakoğlu<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF