Ölmeden Önce Son Kaçış

Ankara Tabip Odası'nın yayınladığı raporda bahsedildiği üzere sadece Ankara'da günlük 1000 yeni vaka ile karşılaşıyor5 dakika


  2020'de çok felaket gördük yangınlar, seller, depremler ve dahası ama hiçbiri hayatımızı Coronavirüs ailesinden Covid-19 kadar etkilemedi. Hatta o kadar ki bütün dünyayı durdurdu, yeni bir çağ başlattı. İnsanların yaşamlarının her alanında ciddi değişimler yaşattı ve yaşatmaya devam ediyor.

  Peki biz tehlikenin ne kadar farkındayız. Hatta toplum olarak tehlikenin farkında mıyız? Normalleşme süreci başladığından bu yana 2 ay geçti ve şu an sanki hiç bu salgın yaşanmamış hiç bu ölümler ve yoğun bakımlar yaşanmamış gibi toplumun büyük bölümü hayatına hiçbir öneriyi dikkate almadan devam ediyor. 

  Ankara Tabip Odası (ATO)'nun yayınladığı Normalleşme süreci Haziran-Temmuz 2020 isimli raporunda bahsedildiği üzere sadece Ankara'da günlük 1000 yeni vaka ile karşılaşıyor ve Türkiye genelinde en fazla günlük vaka rastlanan 5 ilden biri konumunda. 

  Aynı raporda yer alan başka bir data ise sadece Ankara'da 488 sağlık çalışanının Covid-19 teşhisi ile karantinaya alındığı belirtilmekte.

  Hasta sayıları arttığı için karantinaya alınan hastalar odalarda tek değil iki kişi olarak kalmaktalar ve hastanelerdeki yoğunlukların artmasında bulaş riskini kuvvetlendiriyor.

  Peki bu durumda bizim ne yapmamız gerekmekte? İşte en önemli konu bu noktada bizlerde. Çünkü bu tarz salgınlarda önleyici tedbirler en önemli silah olmakta. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı 14 kuralı hatırlayıp, uymamız büyük önem arz ediyor. 

 Hepimize sağlık dolu günler diliyorum. Umarım en kısa zamanda ilaç endüstrisi ve sağlık profesyonelleri bu rahatsızlığa aynı diğer salgınlar gibi çözüm bulacaktır. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Oktay Evrensel<span class="bp-unverified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF