Okullar Başlamadan Önce Okumanız Gereken 7 Kitap!

Yaz tatilini verimli geçirmek ama nereden başlayacağını bilmeyenlere hayata bakışınızı değiştirecek kişisel gelişimden girişimciliğe uzanan yedi kitap önerisi13 dakika


1 . Outliers 

Yazar : Malcolm Gladwell

Sayfa Sayısı : 224

Fırsat ve Miras olmak üzere iki kısım ve dokuz bölümden oluşan kitapta Malcolm Gladwell bazı insanların neden diğerlerine göre daha başarılı olduğunu anlatıyor. Her şey doğuştan mı yoksa aile mi başarınızı etkiliyor ya da bir yılın son aylarında doğmak sizi o yılın önceki aylarında doğan insanlara göre daha başarılı yapıyor mu? Başarılı olan insanların nedenlerinin birçok farklı açıdan incelendiği bu kitabı okurken başarıya olan bakış açınız değişicek.

2 . Zor İnsanlarla Baş Etmek

Yazar :Roy Lilley

Sayfa Sayısı : 145

Yazarın kitabın başındaki "Kitap Hakkında" bölümünde bahsetiği gibi bu baştan sonra hikaye kitabı gibi okunabilecek bir kitap değil. İş veya okul hayatınızda karşılaştığınız kişiliklere göre uygun bölümü açıp okumalısınız. Kitap yirmi dört ana bölümden ve onların alt dallarından oluşuyor. Özellikle yönetici olmak isteyenlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap. Yönettiğiniz takımdaki insanların karakterlerini analiz eder ve ona göre görevlendirme yaparmasınız işten alacağınız verim kat ve kat artaracaktır.

3 . 20'li Yaşlarda İş Hayatı

Yazar : Irmak Özkaşıkçı Orman

Sayfa Sayısı :240

Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Galatasaray Üniversitesi'nde Pazarlama ve Lojistik Yönetiimi Programı'nda yüksek lisans eğitimini tamamlayan ve şu anda MedAssist şirkerinde Co-Founder & Ceo olarak yer alan Irmak Ozkasikci Orman tarafından yazılmış bu kitabı üniversitenin ilk yıllarındaki öğrencilerin hepsi okumalı. Kendi hayatından da örneklerin yer aldığı bu kitap geleceğini planlayan gençler için ayrıntılı bir rehber niteliğinde.

4 . Yaşam 3.0*

Yazar : Max Tegmark

Sayfa Sayısı :460

İnsanlık "Yapay Zeka" konusunda ikiye ayrılmış durumda. Bir kısım bizi geleceğe bir adım daha yakınlaştıracağını düşünürken diğer bir kısım ise insanlığın sonu olacağınu düşünüyor. MIT Profesörü olan ve yapay zekanın öncülerinden sayılan Max Tegmark bizi tartışmaların tam da ortasına götürüyor. Refah seviyemiz artarken işsizlik azalabilir mi? Yapay zekanın hayatımızda yer alması etik anlayışımızı nasıl değiştirecek? 

"Bu kitap, Dünya ve ötesinde yaşamın, zekanın ve bilincin geleceği maceramızda karşılaşabileceğimiz güçlükler ve seçimler üzerine muhteşem bir rehber." -Elon Musk

"Sadece bilim insanları, sanayiciler ve generaller değil, hepimiz kendimize gelecekteki Yapay Zeka'nın risklerinden kaçınmak ve faydalarından yararlanabilmek için neler yapabiliriz diye sormalıyız. Bu, çağımızın en önemli tartışması ve Tegmark'ın kitabı bu tartışmaya katılabilmenize yardım edecek." -Prof. Stephen Hawking

5. Yaratıcı Özgüven*

Yazar : Tom & David Kelley

Sayfa Sayısı :303

Dünyanın önde gelen inovasyon ve tasarım şirketlerinden IDEO'nun kurucusu ve Stanford Üniversitesi'ndeki d.schoolun yaratıcısı olan David ve IDEO'nun partneri olan girişimcilik, inovasyon alanında birçok kitap yayınlamış Berkeley Üniversitesi'nde ders veren Tom tarafından yazılmış bu kitap yaratıcılığa karşı olan ön yargılarınızı kırmanıza neden olacak. İnovasyon alanında lider sayılan bu iki kardeş Yaratıcı Özgüvende içimizdeki yaratılıcılığı nasıl serbest bırakacağımızı çok akıcı bir dille anlatıyorlar. Daha kitabı okumayı bitirmeden dünyanızı değiştirecek ve hemen harekete geçmek isteyeceksiniz .

6. Girişimcinin El Kitabı

Yazar : Steve Blank & Bob Dorf 

Sayfa Sayısı : 511

Girişimciliğin ve start-up ların babası sayılan Steve Blank ve yine girişimcilik alanında birçok projede yer almış Bob Dorf tarafından yazılmış bu kitabı özellikle girişimci olmak isteyenlerin başucu kitabı yapması gerek. Girişimciliğin en başından başlayarak bir çok noktaya değen bu kitap girişimcilik hakkındaki düşüncelerinizi değiştirecek.

7. Örneklerle Kolay Ekonomi 

Yazar : Mahfi Eğilmez

Sayfa Sayısı : 192

Türk ekonomist denilince akla ilk gelecek isimlerden biri olan Dr. Mahfi Eğilmez tarafından yazılan bu kitapta her sayfada bir ekonomi terimi yer almaktadır. Ekonomiyle ilgilenmeyenlerin bile ilgisini çekebilecek bir yalınlıkla yazılmış bir sözlük niteliği taşıyan bu kitabı herkesin okuması gerek.

____________________________________________________________________

Editörün Önerisi 

Bu yazıyı okuduktan sonra hangilerinden başlamalıyım diye düşünüyorsanız bu listede benim favorilerim Bill Gates'in çantasındaki kitaplarının incelendiği videodan öğrendiğim Yaşam 3.0 ve sizin hayata bakışınızı değiştirecek ve harekete geçmenizi sağlayacak olan Yaratıcı Özgüven.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

İnci Burcu EMEKSİZ<span class="bp-unverified-badge"></span>

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF