NE YAPTIĞINIZI, NE YAPACAĞINIZIDA GÖRÜYORUZ.

"3S" Siyaset-Sendika-Sermaye üçlüsü Soma'da tazminatların çözümünde kendilerini baş aktör göstermeye başladılar. Sarı Sendika Patronlarla işçileri dizayn ediyor. 8 dk


         Uyar Madencilik Tazminatı mağduru Maden İşçilerinin alacakları son aşamaya gelip torba yasada çözüme kavuşmasına an kala, yine birileri bu çözümü kendilerine mal etmeye başladığını görüyoruz. Özellikle son 15 gündür Maden-İş sendika yöneticilerinin Soma’da bazı özel madenlerde kamp kurarak ve yine patronlarla işbirliği içinde maden işçileri üzerinde siyasal vede sendikal baskılar oluşturup diğer sendikalara üye olan maden işçilerine baskı yapmasıyla bunun paralelinde geliştirdikleri “Uyar Tazminat” sorununa ilişkin çözümde tam bir algı operasyonu oluşturmaları ülkenin genel siyasal havasında oluşturulan algıyla benzerlikler göstermesi işin tamamen siyasal boyutunu bizlere göstermektedir.

 Yine perde arkasında Soma’nın sözde Akepe vekili ile siyasi iktidarın geliştirmiş olduğu bir siyasi tavır alma senkronizasyonu ortaya çıkıyor. Telaşın ne olduğu açıkça bellidir. Maden İşçilerine alternatif bir sendika ortaya çıkmasıyla gelişen ortamda siyasi enerjiyi ekonomik koşullarla ülke genelinde kaybetmiş olduğu gücü en azından Soma’da kaybetmemeye odaklı bir çalışma ortaya konuluyor. Siyaset-Sendika-Sermaye üçlüsü yani Soma’nın baş belası 3-S bu sefer kendisini zorlayan şartların ne olduğunun farkında ama bu zorluğu bu sefer aşamayacakları ise net ortadadır. Sıkıştıkları dar bölgeden çıkmaya çalışmak için geliştirilen hamleler  yaptıkları her türlü baskıya rağmen kendileri için olumlu görünsede daralmış bölgeden çıkmak o kadar kolay olmayacak. Ülke genelinde ekonominin yaratmış olduğu sıkıntılı baskılar kendi oluşturdukları baskıların önünde olduğu için tahmin edemedikleri reaksiyonunda buradan ortaya çıkacağını kestiremiyorlar. 

            İstedikleri kadar Uyar Madenciliği çözüme biz kavuşturduk desinler gerçekleri herkes biliyor. İstedikleri kadar herkes bu çözümden kendine pay çıkarmaya ve haksız bir şekilde üstüne çökmeye çalışsın tüm Soma gerçekleri biliyor. Onun için alavere işlere mahal veren herkes kamuoyu önüne çıkıp Maden İşçilerinden özür dilemesi en büyük çözüm olacaktır. 

        İnsafsızca vicdana akla mantığa yatmayan yalanlarla Soma halkını aptal yerine koymanız artık yetti. Ne yaptığınızı biliyoruz, ne yapacağınızı da görüyoruz. Ne yapıldığını görmek bu kadar basit iken muhalefet partileri ne işlerle uğraşıyor bunu da kimse bilmiyor. Bu kadar açık ve bariz birileri kartlarını tekrar karıp, tekrar oyun kurucu pozisyonuna geçmek istemesinde ki rahatlığı kim veriyor bunu da görmemek için kör olmak gerekiyor.  Özellikle maden iş sendikası ile bu kadar haşır neşir ilişkiler içerisine girenlere de bir sözüm olacak el ele düzenin parçası haline geldiğinizi görmeyen yok, bilmeyen yok. Siyasal itibarlarınızı  bu yanlış tutumlar ve ilkesellik dışında tavır aldığınız için bulunduğunuz kurumları zor duruma düşürdüğünüzü ve kimsenin de bunu görmediğini zannetmeyin bir kez daha hatırlatmak isterim ki görmediğini zannettiğiniz halk her şeyi ince eleyip sık dokuyarak heybesine dolduruyor.

Bu şehire ihanet etmekten vazgeçin..! #BuDüzenBirGünMutlakaDeğişecek


Gökan Özgür Zırhlı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Gökan Özgür Zırhlı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Önemsiz Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud Gömme
Görsel
Fotoğraf veya GIF