NARSİZMİN 8 TÜRÜ

Entelektüel, dindar, zarar verici narsistler ve diğerleri8 dakika


Genelde narsist insanlar deyince aklımıza sürekli eleştiren, memnuniyetsiz, sorumluluk almayan, kendinden aşırı emin ve kendini sürekli öven insanlar gelir. Bir kısmı böyle olsa da her narsist insan bir değildir. Narsizmin farklı türleri vardır. Bu yazımda narsizmin farklı tiplerinden bahsedeceğim.

1.SAĞLIKLI NARSİSTLER

Öncelikle her insanda biraz narsizm vardır. Buna narsizmin sağlıklı türü denir. İnsanlar başarılarını ortaya koymak, paylaşmak, anlatmak ve takdir edilmek isterler. Bu anlatılan başarılar gerçeklikle ne kadar uygunsa kişi o kadar sağlıklı narsizme sahiptir. 

2.GÖSTERİŞLİ NARSİSTLER

Bu insanlar ilk bakışta çok çekici ve havalı olabilirler. Gösterişli narsistler için en önemli şey kendileri ve kendilerine hayran olan kişilerdir. Gösterişli narsistler her ne kadar yanındaki insanlarla ilgileniyor gibi gösterse de aslında yanındaki kişiler onun için kendi tiyatrosuna çektiği seyircilerdir. Her zaman talepkârlardır, sürekli kendisi için bir şeyler yapılmasını ister ve bunu isterken karşısındaki kişilerin sınırlarını yok sayar.

3.GİZLİ NARSİSTLER

Gizli narsistler dış bir gözle bakıldığında aşırı mütevazi, yardımsever, hatta dışarıya karşı kendisinin en iyi versiyonunu gösteren insanlardır. Bu insanlar uzaktan mütevazi görünmekle beraber yanlarına dahil olunduğu zaman aşırı alıngan, eleştiriye karşı aşırı duyarlı olabilirler. Bu tip insanlar eleştiriye kapalı bireylerdir. En ufak eleştiri sonrası küsebilir, karşısındakini cezalandırabilir ya da ortamı terk edebilir.

4.KÖTÜ NİYETLİ NARSİSTLER

Kötü niyetli narsistleri toplumumuzda “fesat” olarak tanımlayabiliriz. Kötü niyetli narsistler kendilerini yetkin olarak görürler, aynı zamanda başka birinin yetkin olmasına tahammül edemezler. Bu tür insanların narsizm ile beraber bazı psikopatik özellikleri de olabilir. Psikopatik; saldırganlık, öfke ile beraber “Ben iyiyim,yetkinim. Diğerleri iyi olamaz, olsa bile ben bunu engellerim.” düşüncesi ile hareket ederler.

5.BEDENSEL NARSİSTLER

Bu bireyler kendi bedenlerini takıntılı hâle getirmiş bireylerdir. Bu tür insanların kendilerine koyduğu inanılmaz güzel/yakışıklı olmak zorunluluğu vardır. Aynı zamanda bu bireyler karşısındakilerin de kendisi gibi olmasını ister, olmadıkları takdirde insanları dış görünüşü ile yargılayıp, aşağılarlar.

6.ENTELEKTÜEL NARSİSTLER

Bedensel narsistler bedenleri ile diğer insanları aşağılarken entelektüel narsistler ise zekâları ve bilgi birikimleri ile diğer insanları aşağılama eğilimindedirler. Bu insanlar kendilerini geliştirmek için vakit ayırırlar, belli bir bilgi birikimine sahiptirler ancak bunu insanlara fayda sağlamak ya da insanlarla ilişki kurmak yerine onları cahil, eksik ve banal olarak görüp bunu onların yüzüne vurup onları aşağılarlar.

7.MANEVİ NARSİSTLER

Bu insanlar sahip olduğu ideoloji ya da dini yaklaşımları ile kendini diğer insanlardan üstün gören kişilerdir. Örnek vermek gerekirse kendisini yaptığı ibadet, sahip olduğu ideoloji, tuttuğu takım vb. ile diğer insanlardan üstün tutan bireyler manevi narsisttirler.

8.CİNSEL NARSİSTLER

Bu tür kişiler cinselliği üzerinden narsizmini tatmin eden insanlardır. Bu bir sayı olabilir yani ne kadar çok fazla insanla cinsellik yaşarsa kendini o kadar değerli hissedebilir ya da cinsellik esnasında karşı tarafı ne kadar aşağılayabilirse ve kendisini yücelttiği bir durum ortaya koyarsa kendisini daha değerli hissedebilir. Bunun altında da çoğu narsizm türünde olduğu gibi korku, incinmişlik ve zayıflığın telafi mekanizması yatmaktadır. 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Ceren Güleşçe<span class="bp-verified-badge"></span>

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about personality
Trivia quiz
Series of questions with right ve wrong answers that intends to check knowledge
Story
Formatted Text with Embeds ve Visuals
Video
Youtube ve Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF